reklama

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 9:00.

Od začátku března se v Česku nakazilo 9629 lidí, vyléčilo se jich dosud 6896, což je téměř 72 procent. Do statistik přibyla v neděli další oběť, s covidem-19 tak dosud zemřelo 328 pacientů. Údaje se ale mohou ještě zpětně měnit. Aktuálně je v republice 2405 nakažených, drtivá většina z nich má mírný průběh nemoci. S covidem-19 je momentálně hospitalizováno 117 lidí, v těžkém stavu je devět z nich.

Nejvíc lidí s koronavirem zemřelo dosud v Praze, kde evidují 97 úmrtí. V Moravskoslezském kraji bylo obětí 62 a v Karlovarském kraji 39. Naopak nejmíň úmrtí má Zlínský kraj se třemi oběťmi.

V hlavním městě laboratoře zaznamenaly celkem 2207 nakažených, z nich se 1344 už vyléčilo. Na 100.000 obyvatel v metropoli připadá necelých 170 nakažených. Následuje Karlovarský kraj s téměř 161 nakaženými na 100.000 obyvatel. Nejméně zasažené jsou jižní Čechy, kde na 100.000 obyvatel připadá zhruba 29 případů nákazy.

Podle epidemiologů už ale celková plošná statistika není úplně relevantní a za současné situace má smysl zaměřit se lokální ohniska a rizikové profese. Největším ohniskem koronaviru v Česku zůstává důl Darkov v Karviné, kde bylo pozitivně testováno víc než 400 lidí - zaměstnanců a jejich blízkých.

V domově pro seniory v Litovli na Olomoucku se nakazilo novým koronavirem nejméně 16 lidí z řad klientů i personálu. První dva případy se objevily mezi pracovníky domova pro seniory. Zatímco jeden zaměstnanec už nebyl v práci, druhý chodil do zaměstnání i v době, kdy už měl příznaky. Informuje o tom dnešní regionální vydání deníku Mladá fronta Dnes (MfD).

"Jedná se o čtyři zaměstnance a 12 klientů.To číslo se ale může během krátké doby změnit," řekl MfD hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Hygienici provedli odběry všem zaměstnancům a klientům litovelského domova pro seniory. "Můžeme potvrdit více případů nákazy," uvedla bez dalších podrobností Lenka Pešáková z krajské hygienické stanice.

Hygienici prověřují, zda nákazu v domově pro seniory rozšířil jeden ze zaměstnanců, nebo byl zdroj infekce jiný. "Od 25. května jsou povolené návštěvy, k přenosu koronaviru tak mohlo dojít i od ní, kdy mohla být pozitivní a přitom nemusela mít ještě příznaky. To bude potřeba zjistit," podotkla Pešáková.

Litovel byla v březnu s nedalekým Uničovem a okolními obcemi kvůli rychle rostoucímu počtu nákaz na dva týdny uzavřena. Okleštěk ubezpečil, že o plošné karanténě se zatím neuvažuje. "Bude ale potřeba co nejrychleji zjistit původce, pokud to nejsou nakažení zaměstnanci, a ty co nejrychleji izolovat," uvedl.

reklama