Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku první letošní sníh místy omezil dopravu, většinou jsou ale cesty sjízdné

Zima, ilustrační fotografie
Zima, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Ve většině Česka v noci na dnešek a ráno padal první letošní sníh, místy omezil silniční i železniční dopravu. Vlaky i autobusy nabraly zpoždění a staly se také dopravní nehody. Čtyři lidé se zranili při srážce kamionu s vlakem na Písecku, když se kamion kvůli sněhu nestihl dostat včas z přejezdu. Většinou ale byly cesty po ránu podle informací silničářů s opatrností sjízdné a také na železnici už problémů kvůli sněhu ráno ubývalo. Na Pardubicku a Rychnovsku počasí způsobilo problémy v dodávkách proudu.

Dnes před 08:00 také meteorologové zrušili původní výstrahu před sněžením, kterou v úterý vyhlásili pro většinu území Česka až do dnešních 15:00. Nyní už platí jen pro severní cíp země.

Nejintenzivněji sněžilo podle meteorologů do dnešního rána na severovýchodě Středočeského a v západní polovině Libereckého kraje, kde napadlo i kolem deseti centimetrů většinou mokrého a těžkého sněhu. V následujících hodinách meteorologové očekávali na severu Čech dalších až šest centimetrů sněhu, ale jinde předpovídali jen ojedinělé sněžení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak zrušil výstrahu před novou sněhovou pokrývkou na většině území Česka. Do dnešních 15:00 trvá už jen pro většinu Libereckého kraje a severovýchod Ústeckého kraje.

Právě na severu Čech se problémy objevily i na hlavních tazích. V Libereckém kraji dnes podle silničářů napadlo do 12:00 až 15 centimetrů sněhu, před polednem se situace uklidnila. Největší problémy byly dopoledne na I/35 z Liberce na Prahu, který zablokovaly uvízlé kamiony. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zavinilo situaci na silnici 35 selhání dodavatele zimní údržby, firmy Eurovia CS. Krajská firma Silnice LK poslala na úsek svoje sypače, na místě zasahovali hasiči a těžká odtahová technika, doplnil hejtman. Podle policie se silnici podařilo obousměrně zprůjezdnit krátce před 10:00. Mluvčí Eurovie Iveta Štočková řekla ČTK, že posádky firmy byly v terénu od brzkých ranních hodin. Silnici I/35 pak ale zablokovaly kamiony, což podle mluvčí znemožnilo průjezd sypačů Eurovie. Podle Půty však sypače Eurovie vyjely pozdě, až ve chvíli, kdy už tam první kamiony uvízly.

Silničáři v regionu kvůli sněhu uzavřeli dnes od 09:00 až do odvolání pro kamiony nad šest tun silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice leží v chráněné oblasti, a silničáři tam proto nemohou solit. Policisté řešili dopoledne v Libereckém kraji přes dvě desítky dopravních nehod. U Hrádku nad Nisou na Liberecku se třeba autobus střetl se sypačem a v Bílém Kostele se autobus srazil se dvěma osobními auty. Nehody se ale obešly bez zranění.

V Královéhradeckém kraji ráno ještě zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu i na dálnici D11 a silnicích prvních tříd na Jičínsku a Hradecku. Na silnici I/16 v obcích Ohařice, Dolní Lochov, Holín a Ohaveč na Jičínsku cestu pokryla ledovka a tvořily se tam podle policie kolony. U Sobotky na Jičínsku na silnici druhé třídy 281 na zasněžené silnici uvázlo osobní auto, uvedla policie. Stejnou silnici u Mladějova ráno zablokoval spadlý strom. Při srážce osobního auta s kamionem po 04:00 na silnici II/611 u Nového Města na Hradecku zemřela řidička osobního auta. Zda k nehodě přispělo sněžení, ale policie zatím neuvedla. V regionu také po ranní poruše na vedení vysokého napětí na Rychovsku bylo v lokalitách Kostelce nad Orlicí, Synkova a Tutlek zhruba 700 domácností bez elektřiny.

Problémy kvůli čerstvému sněhu se vyskytly také ve středních Čechách. Provoz na D10 u Mladé Boleslavi kvůli vrstvě nového sněhu kolem 06:00 zkomplikovaly kolony, potíže měly především nákladní vozy. Do terénu vyjela ve Středočeském kraji veškerá technika silničářů. Někteří z nich vyjeli odstraňovat sníh už před půlnocí. Na železnici byly ráno v regionu potíže v Nymburce, kde kvůli zasněžené výhybce nejely časně ráno spoje do Poříčan. Přerušen byl provoz mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou kvůli pádu stromu na trať.

Z ostatních regionů silničáři větší problémy nehlásili. V Pardubickém kraji byly silnice ráno podle správců cest sjízdné, sníh byl většinou rozbředlý. Počasí ale způsobilo problémy v dodávkách proudu. Na Pardubicku zůstalo kvůli poruše na vedení bez dodávek energie 900 domácností, uvedla společnost ČEZ. Na Vysočině podle silničářů napadly asi tři centimetry sněhu, většinou vyjížděly do terénu sypače. Hasiči museli v noci zasahovat kvůli vyproštění dodávky sjeté do příkopu ve Velkém Meziříčí.

Podobná byla situace na jihu Čech. Vyjelo 145 sypačů a sedm traktorových radlic a nejvíc práce měly na Prachaticku, Písecku, Strakonicku, u Tábora a na Jindřichohradecku. Podle policejní mluvčí Kamily Čuřínové Ingrišové sníh přispěl k ranní srážce kamionu s vlakem na železničním přejezdu u Čimelic na Písecku. Řidič kamionu se dostal na zasněženém přejezdu do potíží, pokoušel se dostat z přejezdu, ale nepodařilo se mu to včas, uvedla. Při nehodě se zranili čtyři lidé.

Na severu Olomouckého kraje podle správců silnic napadlo v nejvyšších polohách Jesenicka až sedm centimetrů sněhu. Sněžilo i na Šumpersku a ve vyšších polohách Olomoucka. Všechny silnice ale byly se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve Zlínském kraji na vozovkách ve vyšších polohách ležela ráno po nočním sněžení nová vrstva mokrého uježděného sněhu, hlavně na Vsetínsku. Řidiči by měli být opatrní také ve vyšších polohách Moravskoslezského kraje.

Témata:  doprava sníh

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy