reklama

Firma minulý týden oznámila, že do konce března sníží dodávky Evropské unii. Česko dostane podle Blatného v březnu 120.000 místo 200.000 dávek.

"Zatím nebyla prokázána příčinná souvislost nežádoucích účinků přímo s podáním vakcíny. Počty těch událostí se nevymykají běžné populaci," uvedl Blatný. V některých zemích byly zaznamenány případy plicních embolií jako následku trombózy neboli krevní sraženiny v časové souvislosti s očkováním. Podle britského úřadu pro kontrolu léčiv i Světové zdravotnické organizace se ale souvislost neprokázala.

Podle informací na webu České angiologické společnosti, které sdružuje lékaře zabývající se léčbou cévního systému, je výskyt hluboké žilní trombózy asi 160 případů na 100.000 obyvatel a trombózy povrchových žil asi 400 na 100.000 obyvatel. S věkem se pak pravděpodobnost zvyšuje až na pět z tisíce lidí nad 45 let a jedno procento lidí nad 80 let.

Podle Blatného pro to svědčí i zkušenosti z Velké Británie, kde se vakcínou AstraZeneca masivně očkuje. "Její prokazatelný benefit je neoddiskutovatelný a není potřeba mít nějakou obavu. Situací se podle ministra zabývají příslušné úřady na národní i evropské úrovni. "Výbor evropské lékové agentury by měl vydat stanovisko do konce týdne," uvedl.

Z evropských zemí pozastavily očkování kromě Německa, které se k tomu rozhodlo dnes, už minulý týden Dánsko, Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a Nizozemsko. Rakousko, Itálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.

O omezení dodávek vakcíny AstraZeneca bude podle Blatného jednat i Rada vlády pro zdravotní rizika. "Tato vakcína je určena především k podání u praktických lékařů, bude to tedy znamenat určitou redistribuci a změny v dodávkách," řekl. Výpadek podle něj neovlivní celou očkovací strategii nebo cíl naočkovat do konce léta 70 procent populace.

Od 1. dubna by se podle Blatného mohly začít k očkování registrovat další skupiny obyvatel včetně lidí nad 60 let. Zvažuje se podle něj také odsunutí podání první dávky vakcíny lidem po prodělání covidu-19. Cestou Izraele či Francie, kteří očkují již vyléčené, jen jednou dávkou, podle ministra Česko zatím nepůjde.

reklama