reklama

Uvedl to ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého je aktuálně benzin nejlevnější od začátku srpna a nafta od poloviny září. V příštích sedmi dnech se očekává další zlevňovaní pohonných hmot až o 80 haléřů za litr.

Podle CCS činila průměrná říjnová cena pohonných hmot 40,30 Kč za litr, byla tak o 35 haléřů vyšší než v září. Paliva zdražila především v průběhu léta, kdy průměrná srpnová cena byla o více než tři koruny vyšší než ta červencová.

Cena tuny velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu nyní odpovídá úrovni 19 100 korun. Když tolik stála posledně, letos koncem července, prodávala se nafta v Česku jen za zhruba 33 korun za litr. Odborníci proto vidí prostor pro další zlevňování paliv.

Cena ropy Brent poklesla kvůli slabším ekonomickým datům z Číny, která je největším světovým dovozcem ropy. Obchodníci se tak obávají slabší poptávky. Výraznějšímu růstu cen ropy brání také signály od americké centrální banky.

Snižování cen pohonných hmot nahrává také zpevňování koruny vůči dolaru. Česká měna v listopadu posílila vůči té americké o zhruba tři procenta a je nyní nejsilnější vůči dolaru od začátku letošního září.