Počet udělených víz, která umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce, stále klesá. Minulý týden se pohyboval mezi 600 a 700, s výjimkou pondělka, kdy jich bylo skoro 1500. V sobotu vnitro vydalo 71 víz.

Kolik uprchlíků před válkou v Česku zůstává, není jasné, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. Podle odhadu úřadů je v Česku asi 280.000 až 300.000 běženců, převážně žen s dětmi.

Podle statistik ministerstva vnitra je nejvíce uprchlíků v Praze, kde do dnešního dne nahlásilo pobyt 89.127 běženců. Hlavní město je dlouhodobě přetížené a postrádá kapacity pro uprchlíky, magistrát proto uzavřel k 15. květnu Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Centrum bude znovu otevřeno 11. července, podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) tak rozhodla vláda.

Od pátku se změnil solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky. Vyšší je při poskytnutí celého bytu, nižší zůstává při ubytování v pokoji. Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny patří mezi hlavní politické priority českého předsednictví v EU ve druhé polovině letošního roku.