Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V kauze údajných úniků informací z policejních databází stíhá inspekce 11 lidí

Sídlo GIBS
Sídlo GIBS
Foto: Google Earth

V kauze Tumor, která se týká údajných úniků informací z policejních databází, stíhá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) 11 lidí a dvě právnické osoby. V květnu obvinila dva lidi, jednoho policistu, který později požádal o propuštění ze služebního poměru, a dalšího bývalého policistu.

První muž je obviněn z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a zneužití pravomoci úřední osoby, druhý pak z účastenství na těchto přečinech. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Policejní důstojník podle inspekce od roku 2017 plnil požadavky svého známého, bývalého policisty, a lustroval pro něj v neveřejných policejních informačních systémech lidi a společnosti a proti nim vedená trestní řízení. Jeho známý, který poskytoval detektivní služby, pak podle GIBS mohl tyto informace využít pro své podnikání a poskytnout je svým klientům. Oběma obviněným hrozí jeden až pět let vězení.

Podle serveru iROZHLAS.cz pomohl s rozkrytím kauzy podnikatel Tomáš Horáček, který v případu kolem údajných manipulací s nemocničními zakázkami přijal půlroční trest vězení a pokutu. Část obviněných podle serveru nabízela informace o činnosti policie a své klienty před ní varovala. Mezi obviněnými je pět policistů. Případ podle webu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Témata:  Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) kauza Tumor

Aktuálně se děje

15. července 2024 9:22

Biden: Nesmíme vykročit na cestu politického násilí, to do Ameriky nepatří

Americký prezident Joe Biden ve svém televizním proslovu prohlásil, že "nesmíme, nemůžeme vykročit na cestu politického násilí" poté, co jeho vyzyvatel Donald Trump v sobotu přežil pokus o atentát. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy