První muž je obviněn z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a zneužití pravomoci úřední osoby, druhý pak z účastenství na těchto přečinech. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Policejní důstojník podle inspekce od roku 2017 plnil požadavky svého známého, bývalého policisty, a lustroval pro něj v neveřejných policejních informačních systémech lidi a společnosti a proti nim vedená trestní řízení. Jeho známý, který poskytoval detektivní služby, pak podle GIBS mohl tyto informace využít pro své podnikání a poskytnout je svým klientům. Oběma obviněným hrozí jeden až pět let vězení.

Podle serveru iROZHLAS.cz pomohl s rozkrytím kauzy podnikatel Tomáš Horáček, který v případu kolem údajných manipulací s nemocničními zakázkami přijal půlroční trest vězení a pokutu. Část obviněných podle serveru nabízela informace o činnosti policie a své klienty před ní varovala. Mezi obviněnými je pět policistů. Případ podle webu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.