Kvůli silnému větru se dnes ráno nerozjel horní úsek kabinové lanovky na Sněžku, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu byl v provozu, uvedli na webu vlekaři. Lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h.

Na hřebenech Krkonoš je podle krkonošské horské služby nesouvislá sněhová pokrývka, větší množství sněhu je pouze na závětrných svazích, žlebech a odtrhových zónách. Pod 1400 metrů nad mořem jsou teploty nad nulou.

"Sněhová pokrývka je podmáčená, na hřebenech se vlivem ochlazení vytvořila ledová krusta. Mohou se vyskytnout malé laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé, které se zastaví ještě na svahu," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Meteorologové na dnešek pro Krkonoše předpovídají zataženo až oblačno, přechodně polojasno, místy přeháňky nebo déšť, nad 1000 výškových metrů srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty budou nad nulou, mezi třemi až šesti stupni Celsia. Vítr povane čerstvý západní, v nárazech může dosahovat rychlosti 70 km/h, k večeru bude slábnout.

Silný vítr zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku také v neděli. Sněžka je charakteristická svým jehlanovitým tvarem a z hlediska počasí jde podle meteorologů o extrém a nemusí být vždy reprezentativním místem toho, co se děje jinde v Krkonoších. Sněžka ční do volné atmosféry a klima je tam navzdory nevelké nadmořské výšce arktické a velehorské.