Prezident a předseda vlády spolu budou zřejmě hovořit také o Bezpečnostní informační službě (BIS), kterou Zeman obvinil z toho, že odposlouchává jeho spolupracovníky.

Prezident republiky dlouhodobě kritizuje kontrarozvědku a jejího šéfa Michala Koudelku. Minulý víkend Zeman řekl, že BIS odposlouchávala lidi v jeho okolí a že Babiš hlavě státu řekl, že odposlechy nechal zastavit. Babiš se proti tomuto Zemanovu tvrzení ohradil, odmítl i to, že by záležitost řešil v přítomnosti kancléře Vratislava Mynáře, jak tvrdí Zeman i Mynář.

"Vůbec nemůžu úkolovat BIS. Úkoly zadává vláda jako celek, nikoliv premiér. Je absolutně vyloučeno, abych něco takového dělal. Pan prezident velice nemá rád pana Koudelku. Já se snažil, aby pana Koudelku pan prezident přijal, aby ho vyslechl a nějak si to spolu vyjasnili. Rozhodnutí, které jsme udělali, že jsme pana Koudelku vedením BIS jen pověřili a nechali další rozhodnutí na nové vládě, atmosféru zklidnilo. Prezident se ale vyjádřil, jak se vyjádřil, budu s ním o tom v sobotu (dnes) mluvit," uvedl Babiš v rozhovoru pro dnešní Právo.

Prezident usiloval o to, aby Koudelka v čele tajné služby nepokračoval, kabinet však Koudelku pověřil, aby BIS provizorně vedl i po 15. srpnu, kdy mu skončil mandát. Rozhodnutí by měla učinit až vláda, která vzejde z říjnových sněmovních voleb.

Hlavním tématem dnešní lánské schůzky má být rozpočet na rok 2022. Jeho základní parametry vláda schválila v červnu se schodkem 390 miliard korun. Deficit nehodlá podle svého dřívějšího vyjádření Schillerová měnit ani na základě lepší makroekonomické prognózy, v níž ministerstvo financí tento týden zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v příštím roce na 4,2 procenta. Zhruba 30 až 40 miliard korun navíc, které by rozpočet mohl díky lepšímu výkonu ekonomiky získat, hodlá ministryně využít na výdaje. V rozpočtu například počítá s navýšením průměrného důchodu o 797 korun měsíčně, přičemž zákonná valorizace činí 497 korun.

Ministerstvo financí už dříve upozornilo na to, že do říjnových voleb nestihne Sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení. Po volbách tak bude muset vláda návrh opět schválit a předložit poslancům. Pokud by nebyl rozpočet schválen do konce roku, začne stát hospodařit v tzv. rozpočtovém provizoriu. Hospodaření státu se pak řídí podle posledního schváleného rozpočtu. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu dostávají v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.