Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Olomouci zacinkal babybox. Chlapeček je 201. odloženým dítětem

BabyBox
BabyBox
Foto: INCORP images

Do babyboxu ve Fakultní nemocnici Olomouc v neděli někdo odložil chlapečka, převezen byl na novorozenecké oddělení. Je to v pořadí 201. dítě, které bylo v Česku do tohoto zařízení odloženo. ČTK to dnes sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

"Viděl jsem jej na fotografii v elegantní bílé kombinéze a v pruhované fialově růžové čepici," uvedl Hess. Dodal, že chlapeček dostal jméno Antonín. Hošík je letos druhým dítětem odloženým v Česku do babyboxu.

Na začátku ledna byl nalezen novorozenec v babyboxu v Blansku. Posledním loňským byl zhruba devítiměsíční chlapeček v České Lípě. Dosud skončilo v babyboxech 111 děvčátek, chlapců bylo 90. První začal fungovat v roce 2005, loni do něj lidé odložili 19 dětí.

Babybox je v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se zapne vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Témata:  BabyBox Olomouc děti

Související

Aktuálně se děje

30. července 2026 10:02

400 tisíc korun. S růstem rodičovského příspěvku souhlasí i senátoři

Senát ve středu chválil návrh ministra práce a sociálních věcí Aleše Juchelky (ANO)  na zvýšení rodičovského příspěvku. Jeho celková výše má nově činit 400 000 korun, u dvojčat a vícerčat 800 000 korun. Navýšení se bude vztahovat na děti narozené od 1. ledna 2027. Senátoři zároveň schválili úpravy parametrů dávky státní sociální pomoci (DSSP), které posílí podporu samoživitelů s dětmi do 15 let a lépe zohlední skutečné náklady na bydlení v jednotlivých regionech.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy