Lidem, u kterých se dnes nákaza opičími neštovicemi potvrdila, je 17, 36, 37 a 42 let. Jeden z nakažených v červenci podle zjištění hygieniků pobýval tři týdny ve Francii, druhý zhruba 14 dní ve Španělsku. Dalším nakaženým je cizinec, který do Prahy přicestoval před třemi týdny z Velké Británie. Všem čtyřem byla nařízena domácí izolace.

Ani v jednom z případů hygienici neuvedli, zda šlo o muže či ženu. Důvodem je ochrana osobních údajů.

Takzvané opičí neštovice se běžně vyskytovaly v zemích západní a střední Afriky. Zhruba v polovině května se nákaza začala šířit i v Evropě, USA či dalších zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden vyhlásila kvůli opičím neštovicím nejvyšší stupeň varování, vysoké riziko je podle ní v Evropě. Podle médií ale nemá tento krok přímé praktické důsledky, protože o případných opatřeních rozhodují jednotlivé země.

Do Česka tento týden dorazilo 1400 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. Vakcíny země dostala darem od Evropské komise, která očkovací látku nakoupila ze svého rozpočtu a rozděluje ji mezi členské země EU. Celkem by ČR měla dostat 2800 dávek, s plošným očkováním se nepočítá.