Delegace polského premiéra Morawieckého dorazila do Kramářovy vily kolem 09:30. Podle večerních informací úřadu vlády mělo do Prahy přijet sedm členů polského kabinetu. Domácí vládu při ceremoniálu vedle Fialy zastoupili ministři financí Zbyněk Stanjura (ODS), průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), obrany Jana Černochová (ODS) či dopravy Martin Kupka (ODS).

Premiéři a jejich delegace zasedli k jednání krátce po přivítání v Kramářově vile. Další ministři budou jednat v Lichtenštejnském paláci, kde se také po 11:15 uskuteční společný pracovní oběd. Na 12:30 je plánována tisková konference, jejíž součástí by mohl být i podpis memorand ministerstev obrany a dopravy.

Fialova vláda se v prvním půlroku od svého jmenování vztahům s Polskem intenzivně věnuje. Podle českého premiéra se podařilo "odvalit těžký balvan" v česko-polských vztazích únorovým podpisem mezistátní dohody o podmínkách pokračování těžby v dole Turów poblíž českých hranic. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva. Koncem dubna Prahu navštívil polský prezident Andrzej Duda, začátkem května byl ve Varšavě ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Setkání obou kabinetů pak navazuje na návštěvu českého premiéra v Polsku, při které v závěru dubna Fiala obnovení tradice každoročních mezivládních konzultací avizoval. Poslední, šesté jednání se konalo ještě před epidemií covidu-19 v srpnu 2019, kdy do Varšavy vyrazilo devět členů menšinové vlády ANO a ČSSD pod vedením Andreje Babiše (ANO).

Společné vládní konzultace pořádá Česká republika také se Slovenskem a Izraelem. Polští ministři ve středu absolvovali podobné jednání v Kyjevě, kde se ve společném formátu setkaly poprvé polská a ukrajinská vláda. Zasedání se zúčastnil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který udělil státní vyznamenání Morawieckému a místopředsedovi polské vlády Jaroslawu Kaczyńskému.

Vlády by se měly podle Strakovy akademie zabývat například ruskou agresí na Ukrajině. Obě země patří mezi hlavní podporovatele Ukrajiny. Ministři budou hovořit i o energetické bezpečnosti, bezpečnostní architektuře v Evropě, přípravě českého předsednictví v EU, otázce zemí západního Balkánu či perspektivách další vzájemné spolupráce.