reklama

Přezkoumání podle něj nezjistilo žádné známky vyššího rizika komplikací, potratů, předčasných porodů nebo závažných vedlejších účinků u nenarozených dětí v důsledku aplikace vakcín mRNA. Na této technologii jsou založené preparáty společností Pfizer/BioNTech a Moderna, kterými v současné době očkují zdravotníci v Evropské unii.

EMA sice připustila určitá omezení v údajích, ale výsledky jsou podle ní ve všech studiích konzistentní, píše Reuters. "Přínosy očkování vakcínami mRNA proti covidu-19 během těhotenství převažují nad jakýmikoliv možnými riziky u nastávajících matek a nenarozených dětí," uvedla EMA. Interní tým agentury při přezkoumání studií rovněž zjistil, že vakcíny proti covidu-19 jsou stejně účinné při snižování rizika hospitalizace a úmrtí u těhotných žen jako u ostatních lidí.

Několik unijních zemí už povolilo očkování těhotných žen a podpora očkování preparáty založené na technologii mRNA ze strany Evropské agentury pro léčivé přípravky pravděpodobně posílí očkovací kampaně v menších zemích, které se spoléhají na vědeckou odbornost regulačního úřadu, poznamenal Reuters.