Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vakcíny proti chřipce bude o 70.000 dávek víc než loni

zdraví
zdraví
Foto: Pixabay

Vakcíny proti chřipce má ČR od výrobců přislíbeno asi o 70.000 dávek víc než loni, kdy bylo 800.000. Na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Stát chtěl očkování v příští chřipkové sezóně podpořit, aby nedošlo k souběhu s covidem-19. Podle bývalého náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale souběh obou nemocí zřejmě nebude celou chřipkovou epidemii.

"Pokud dojde k druhé vlně, tak bude dřív, než chřipková epidemie, která by měla dorazit až na sklonku roku," řekl poslancům Prymula, který od začátku června působí jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a dříve byl i předsedou České vakcinologické společnosti.

Odborníci varují, že nemocní s vážným průběhem chřipky i vážným průběhem covidu-19 potřebují v nemocnicích stejná lůžka s kyslíkem nebo plicními ventilátory. Může jich být proto při souběhu druhé vlny pandemie koronaviru a sezónní chřipky nedostatek. Lidé nemocní chřipkou budou navíc oslabení a případná nákaza navíc koronavirem pro ně může být rizikovější.

V minulé sezóně se proti chřipce nechalo podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) očkovat kolem osmi procent populace. Na konci sezóny se muselo zlikvidovat asi 40.000 nevyužitých dávek. I proto nechtějí firmy dodat do ČR o mnoho dávek navíc. Jeden dosavadní dodavatel přislíbil 15 procent navíc, druhý zhruba 25 procent. SÚKL je žádal o 20 až 30 procent. Podle Storové se bude dál jednat, i s jinými výrobci.

Očkovací látka je každý rok jiná, odborníci ji tvoří podle průběhu epidemie na druhé polokouli a odhadovaného šíření různých typů chřipky. Účinnost vakcíny se odhaduje na zhruba 60 procent. Podle Prymuly navíc protilátky postupně slábnou, lidé by se proto neměli nechat očkovat příliš brzy na podzim. Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna.

Podle Prymuly by se mělo nechat očkovat asi 75 procent lidí z rizikových skupin, zejména seniorů nebo chronicky nemocných. Reálně se nechává navzdory tomu, že mají vakcínu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, očkovat jen asi 30 procent seniorů.

Více očkovat proti chřipce plánuje velká část zemí postižených novým typem koronaviru. Ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček na jednání řekl, že v celé Evropě chybí 15 milionů dávek očkování na chřipku. Podle Storové se tak bude zvyšovat i cena. Loni ji SÚKL stanovil pro úhradu zdravotní pojišťovnou na 250 korun, letos už je na 486 korunách.

Podle Dvořáčka by si ČR měla precizně definovat, koho chce nechat oočkovat proti chřipce. Případnou propagační kampaň se podle něj třeba cílit tak, aby nebyl větší zájem než bude dostupných vakcín. Ideální by podle něj bylo stanovit konkrétní datum, od kterého se bude očkovat a ten i mediálně prezentovat. V posledních letech byla vakcína proti sezónní chřipce dostupná většinou ve druhé polovině října.

Témata:  chřipka očkování

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.