Data o pozitivních testech na covid-19 bude ministerstvo zdravotnictví (MZd) dál denně sbírat a publikovat i po zrušení povinné izolace. Hlášení chce rozšířit i na jiné infekce. Na dotaz ČTK to dnes odpověděl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Vyhláška, která ruší povinnost zůstat sedm dní po pozitivním testu doma, aby nakažený virus nešířil, má být ve Sbírce zákonů zveřejněna ve středu. Změna v izolacích bude platit od čtvrtka 20. dubna.
"Chci, aby denní hlášení pokračovalo, protože je potřeba situaci monitorovat," řekl ministr. Není podle něj jasné, jak se bude virus dál vyvíjet, proto je třeba mít potřebná data. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ČTK již dříve řekl, že pokud se hlášení z laboratoří zastaví, pak se bude jen velmi obtížně znovu zavádět. Ústav data pro MZd zpracovává.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) také dál sleduje šíření nových variant viru, zejména u cestujících z Číny. V současné době se podle jeho dat stává v ČR dominantní subvarianta omikronu XBB.1.5 zvaná kraken. Nově se podle SZÚ šíří varianta XBB.1.16, jejímž příznakem je svědivý zánět spojivek.
Válek plánuje, že laboratoře a lékaři budou nákazy dál hlásit. "Chci, bychom hlášení rozšířili na další infekční nemoci. Chystáme teď daleko podrobnější registry," dodal. V současné době jsou informace o infekčních nemocích dostupné každý měsíc na webu SZÚ. Eviduje zhruba stovku infekcí a dalších nemocí, kromě původce covidu-19 také například tuberkulózu, spalničky, svrab, spálu nebo nákazu meningokokem, ale také exotické nemoci jako malárie nebo horečka dengue.
Data ukazují, že po dvou letech covidové epidemie se souvisejícími protiepidemickými opatřeními, kdy se infekce šířily méně, je počet případů řady z nich v letošním roce vyšší. V prvním čtvrtletí je například meziročně téměř dvojnásobek případů svrabu. Více než trojnásobný než v letech před covidem je počet případů spály. Ta se navíc léčí antibiotikem penicilinem, který už několik měsíců v lékárnách chybí.
Šíření nakažlivé lidské nemoci je u vybraných infekcí trestným činem, za který trestní zákoník v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení. Aby mohly být povinné izolace zrušené, byla třeba kromě vyhlášky ministerstva zdravotnictví také změna vyhlášky ministerstva spravedlnosti, která jejich seznam obsahuje. Na seznamu zůstává například cholera, mor, AIDS, pohlavní nemoci, salmonelózy, SARS, záškrt nebo tuberkulóza.
Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti v březnu 2020 byli důsledně izolováni v nemocnicích. Poté byla domácí izolace nakažených čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. Později se izolace zkracovala na deset a sedm dní. Karanténa byla zrušena loni v únoru a nyní se na kontakty nakaženého, včetně členů jeho domácnosti, žádné automatické povinnosti nevztahují.
Související
15. ledna 2025 10:37
12. prosince 2024 15:31
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33