reklama

Podle náměstka Jakuba Dvořáčka by situace měla být stabilní na začátku března. Ministerstvo podporuje společný nákup některých léků v rámci EU, o kterém se bude jednat příští týden.

"Prosím neskupujte ty léky, nesnažte se je někde nabízet. Pokud někdo skupuje léky, tak se může stát, že pacient, který je potřebuje, je v té konkrétní chvíli nemá," řekl dnes ministr. Vznikl podle něj černý trh a léky se prodávají na internetu, čímž by se měl zabývat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Zároveň ministr varoval, že sirup má krátkou expiraci a musí se skladovat v ledničce. Řešením podle něj není mít léky ve Státních hmotných rezervách.

S nedostatkem dětského sirupu Nurofen se Česko potýkalo loni před vánočními svátky. Dovezeno bylo podle Válka 340.000 balení, dalších 80.000 až 90.000 balení po Novém roce. Válek připomněl, že dětí ve věku šest měsíců až čtyři roky, pro které je sirup určený, je zhruba 300.000 až 500.000. "Je to skoro jeden sirup pro každé dítě. To je množství, které normálně stačí na čtvrt roku," dodal.

Podle náměstka Dvořáčka bude situace komplikovaná ještě v následujících týdnech. "Je možné, že určité léčivo dočasně nebude dostupné," uvedl na dnešní tiskové konferenci. Většina výrobců podle něj dodávky obnoví v polovině února, ale bude trvat i několik týdnů, než se trh uklidní. "Předpokládáme, že na začátku března by situace měla být naprosto stabilní," dodal Dvořáček.

Ministerstvo bude podle něj také podnikat kroky, aby se situace neopakovala na podzim. Chce od výrobců nejzásadnějších léčiv informace o tom, kolik jich plánují pro ČR vyrobit. Sněmovna by podle Válka měla letos také projednat novelu zákona o léčivech, která by měla výrobcům stanovit povinnost držet dvouměsíční zásobu některých léků. Platit by měla od ledna 2024, protože se firmy na ní podle Válka musí připravit.

Důvodů, proč je v současné době nedostatek léků na horečku nebo antibiotik, je podle něho víc a vzájemně se posilují. Lidé jsou podle Válka více nemocní, protože epidemie respiračních nemocí je po dvou letech protiepidemických opatření kvůli covidu-19 výrazně silnější. Problémem je podle něj také plánování výroby léků ze strany výrobců. "Výrobci plánovali výrobu na rok 2022 začátkem roku 2021," řekl Válek. Prodloužily se podle něj i dodací lhůty. "Co se z Číny vozilo během 14 dní, to se teď vozí během čtyř měsíců," doplnil ministr.

Podle Dvořáčka se zatím nepodařilo získat antibiotika z USA, Kanady či Velké Británii, protože země jich také nemají dostatek, část dodaných léků ale z ciziny bude. "Některá antibiotika, která se podařilo zajistit, budou mít cizojazyčný obal, ale vždycky tam bude přeložený příbalový leták v češtině," dodal. Jsou podle něj z evropského trhu, například ze Slovenska, Portugalska nebo Itálie. V pondělí to podle něj bude 10.000 balení základního penicilinu amoxicillinu a příští týden dalších 100.000 balení azitromycinu. Vláda bude podle něj schvalovat, že léky budou pro pacienty plně hrazené. Pojišťovny budou stát navíc podle ministra asi 150 milionů korun.