Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka mezi Forejtem a Mynářovou? Arogance, ponižování a psychický nátlak, zní z Hradu

Pražský hrad
Pražský hrad
Foto: Mediafax

Poprask kolem pondělního předávání státních vyznamenání pokračuje. Bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt kritizuje třeba zasedací pořádek ve Vladislavském sále. Konkrétně zmínil podivné usazení manželky hradního kanceléře Vratislava Mynáře Alex. Ta si to ale nenechala jen tak líbit.

Jindřich Forejt působil v letech 2004 až 2016 jako ředitel odboru protokolu kanceláře prezidenta republiky, a to v období výkonu funkce prezidentů Václava Klause a Miloše Zemana. Ve funkci oficiálně skončil kvůli „řadě pracovních selhání“ a také kvůli kompromitujícímu videu s drogami a sexuálními hrátkami.

Přesto dnes Forejt v médiích dál vystupuje jako expert na protokol. V rozhovoru pro Blesk přiznal, že se diví, jak vypadaly letošní oslavy 28. října včetně předávání státních vyznamenání. Kritikou rozhodně nešetří.

Podle něj to byl nesmírně smutný výjev. „Jako někdo, kdo se při své práci patnáct let zabýval studiem domácích a zahraničních tradic, mohu zodpovědně prohlásit, že prezidentská tradice naší země – tedy v podobě slavnostního aktu předávání státních vyznamenání – dostala, jak se říká, pořádně na frak,“ posteskl si expert.

Podle něj by nakonec bylo lepší, kdyby se podobné akce ani nekonaly. „Pokud to takto půjde dál, bylo by možná lepší, kdyby se státní vyznamenání za současného vedení Kanceláře prezidenta republiky udělovala a zasílala korespondenčně,“ tvrdí.

Poukázal například na to, že v první řadě při předávání státních vyznamenání seděla i manželka hradního kanceléře Vratislava Mynáře Alex. Vedle ní pak seděla bývalá první dáma Livie Klausová a její manžel Václav Klaus. Jen o kousek dál pak měla své místo manželka prezidenta Ivana Zemanová a dcera prezidenta Kateřina.

„Když jsem na obrazovce zahlédl paní Mynářovou, doufal jsem, že zde sedí proto, že bude oznámeno její jmenování do vrcholné státní funkce, nebo že se konečně ujme moderování večera, a dá tak slavnostnímu aktu profesionální úroveň,“ rýpnul si. To se ale podle něj nestalo.

Jenže Alex Mynářová si to nenechala jen tak líbit. „Když byl ředitelem protokolu Jindřich Forejt, usazoval mě ve Vladislavském sále, tuším, do 13. řady. Plně jsem to respektovala. Stejně tak teď respektuji nového ředitele protokolu, který ctí rovnost muže a ženy a usazuje mě vedle manžela,“ rýpnula si s odkazem na současného šéfa hradního protokolu Rudolfa Jindráka.

Forejtovi pak poslala jeden osobní vzkaz. „Jindro, něco jsme spolu zažili a ty moc dobře víš, že co je mi na hony vzdálené, je právě arogance. Já jsem zůstala nohama na zemi. Arogance, ponižování podřízených a psychický nátlak je přeci Tvá parketa´,“ dodala ostře manželka hradního kancléře.

Témata:  Vratislav Mynář státní vyznamenání Pražský Hrad Jindřich Forejt Alex Mynářová

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy