Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve čtvrtek přibylo 18.582 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18.582 nakažených, zhruba o 9300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo ve čtvrtek 6683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

Incidenční číslo k dnešku kleslo, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 1135 případů koronaviru, předchozí den dosahovalo hodnoty 1223. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ve vývoji koronaviru v Česku se začaly střídat poklesy a růsty. Mezitýdenní pokles zaznamenaly statistiky v tomto týdnu už v úterý, v minulém týdnu v pátek a v sobotu. Počty nově odhalených případů ale zůstávají vysoké, v tomto týdnu dvakrát překročily 21.000, v úterý to bylo 21.988 a ve středu 21.134. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie osciluje na velmi rizikových číslech, na nynějším vrcholu se může podle něj držet týden nebo dva týdny, pak může začít zpomalovat, ale také se může kvůli variantě omikron odrazit k dalšímu růstu. Její další výskyt hygienici v Česku zatím neodhalili, jediným známým případem je nákaza ženy z Liberce.

Vysoká zůstává zátěž nemocnic pacienty s covidem-19. Dušek ve čtvrtek v rádiu Impuls uvedl, že přestože už epidemie eskalačně neroste jako dosud, nemocnice budou "sesbírávat" těžké případy ještě deset nebo 14 dní. V mezitýdenním srovnání vyžadovalo ve čtvrtek nemocniční péči o 400 víc nakažených, oproti středě ale jejich počet asi o stovku klesl. Podle aktuální statistiky ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek z 6683 hospitalizovaných 1056 v těžkém stavu.

Šancí jak zmírnit nápor nakažených na zdravotní systém je podle odborníků očkování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro prodloužení platnosti je nutné, aby se lidé nechali očkovat posilující dávkou. V poslední době počty rozdaných dávek stoupají, většina připadá právě na posilující dávky. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali 88.607 dávek vakcíny, zhruba o 25.000 víc než před týdnem, 68.859 bylo posilujících. Dosud zdravotníci rozdali zhruba 13,69 milionu dávek, dokončené očkování má 6,39 milionu lidí, posilující dávku dostalo přes milion lidí.

Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo více než 2,21 milionu lidí, z nich 33.450 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně, za úterý statistiky evidují 129 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc od začátku dubna.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

28. listopadu 2024 13:01

Kašpar Jiří Krampol. Na mizerných 86 korun čekal dva měsíce

Pro Jiřího Krampola jsou peníze tématem často. Dost hlasitě například naznačil, že by si uměl představit vyšší důchod. Nárok na penzi má, protože celý život pracoval a odváděl daně. Jak ale vzpomíná na práci, za kterou nedostal ani stokorunu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Petr Fiala

Česko se vydá cestou masivní digitalizace. Fiala prozradil, co vše půjde vyřídit online

Digitalizace veřejné správy v České republice se v posledních letech dynamicky rozvíjí a v roce 2025 přinese další revoluční změny. Stát představí řadu nových digitálních služeb, které usnadní život občanům i podnikatelům. Mezi nejvýznamnější inovace patří možnost online vyřízení mateřské, ošetřovného, žádosti o zprostředkování zaměstnání či podpory v nezaměstnanosti. Rovněž bude možné elektronicky ohlásit ztrátu občansého průkazu nebo nahlásit narození dítěte.