Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci popsali mechanismus, který ovlivňuje účinnost imunoterapie

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Vědci a lékaři z brněnských pracovišť popsali dosud neznámý mechanismus, který v konečném důsledku ovlivňuje účinnost imunoterapie. Jde o nákladnou léčbu některých typů rakoviny. Objev by mohl zvýšit účinnost personalizované léčby, informovala dnes ČTK Ester Jarour z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Výsledky výzkumu publikoval odborný časopis Journal for Immunotherapy of Cancer.

Imunoterapie využívá vlastní geneticky upravené T-lymfocyty pacientů, takzvané CAR-T buňky. Představuje slibný způsob léčby u pacientů s hematologickými nádory, a to zejména u CAR-T buněk cílících na protein CD19 na B-lymfocytech.

Postup generování CAR-T buněk je náročný. Náklady na terapii u jednoho pacienta dosahují až deseti milionů korun. U 30 až 60 procent pacientů nakonec dojde k relapsu choroby, který je často způsoben ztrátou cílového proteinu CD19 z povrchu maligních buněk.

Zatímco některé mechanismy ztráty CD19 jsou už známé, velká část případů zůstávala nevysvětlená. Kromě toho žádný z dosud známých mechanismů odpovědných za ztrátu CD19 dosud nemohl být využit k prevenci či léčbě relapsu. Tým z CEITEC a Fakultní nemocnice Brno pod vedením Michala Šmídy objevil nový mechanismus a popsal, jak lze hladiny CD19 regulovat.

"Jako první na světě jsme ukázali, že hladiny CD19 jsou regulovány epigenetickým mechanismem, který způsobuje plasticitu a aktivní regulaci hladiny CD19 maligními buňkami. Kromě toho se nám také podařilo prokázat, že blokováním tohoto epigenetického mechanismu můžeme tento proces zvrátit, a znovu tak zvýšit požadovanou hladinu CD19," vysvětlil Šmída.

Podle Šmídy lze mechanismus farmakologicky využít. "Naše zjištění navrhují použití demetylačních činidel DNA k blokování popsaného epigenetického mechanismu, díky kterému se vyhneme selhání CAR-T buněk. Jakmile budou naše výsledky úspěšně otestovány na myších modelech, mohly by být tyto látky použity v kombinaci s CAR-T buňkami, a zvýšit tak účinnost této terapie," uvedl Šmída.

Témata:  věda lékaři zdraví

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.