"Nyní se mohou přeočkovávat lidé, kteří druhou dávku vakcíny dostali na konci ledna, v naprosté většině jde o zdravotníky, kteří byli v té první očkovací vlně. Byli očkovaní prvním závozem vakcín z prosince, kdy jsme dostali k dispozici tisícovku dávek," uvedla Urbánková.

Mezi lékaři je o třetí dávku poměrně velký zájem, o něco menší mezi zdravotními sestrami, zatím projevilo zájem asi 80 procent lidí očkovaných v první vlně. Očkuje se na jednotlivých klinikách, vzhledem k tomu, že jde o zdravotnická pracoviště, očkují se lékaři a sestry přímo na pracovištích.

Dnes si pro třetí dávku vakcíny přišel i Pavel Smilek, zástupce přednosty kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku. "Existuje celá řada mezinárodních studií, které dokazují, že zhruba po osmi měsících dochází k významnému poklesu účinnosti ochrany proti infekci covidu-19. Třetí dávka pak umožňuje posílit imunitu natolik, že mnohonásobně zvyšuje účinnost ochrany," uvedl Smilek. Dodal, že nejde jen o jeho osobní zdraví, ale o kolektivní imunitu.

Očkovací centra, která provozuje FNUSA, očekávají rostoucí zájem o třetí dávku vakcíny od října, kdy uplyne osm měsíců od očkování seniorů. Většina z nich se začínala očkovat v druhé polovině ledna, druhou dávku tak dostávali od 8. února. "Individuální zvážení situace je vždycky na očkujícím lékaři, pokud k nám například na kontrolu přijede špatně mobilní senior, kterému ale do uplynutí osmi měsíců bude chybět týden nebo dva, lze v odůvodněných případech podat třetí dávku i o něco dříve," doplnila Urbánková.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dosud podala ve všech svých očkovacích centrech 163.000 očkovacích dávek. Očkuje v nemocnici, dříve očkovala také v Hustopečích a v současnosti má stále centrum bez registrace v brněnské Olympii.