Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Víza dostalo v Česku již 286.000 Ukrajinců, v úterý jich přibylo 3000

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Foto: Halin Selasicz / INCORP images

Česko udělilo lidem zasaženým ruskou invazí na Ukrajinu doposud 286.000 speciálních víz. V úterý jich přibylo téměř 3000, podobně jako minulý týden. Ministerstvo vnitra to dnes uvedlo na twitteru. Počty vydaných víz začaly koncem března klesat, nyní stagnují.

Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Do České republiky dorazilo podle pondělních informací úřadu vlády přes 300.000 běženců. Na základě víz za účelem dočasné ochrany mohou v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

Minulé pondělí dostalo víza zhruba 3700 lidí, v následujících dnech kolem 3000. Tento týden začínal počet na 3900, v úterý opět poklesl ke třem tisícovkám. Složení běženců se příliš nemění. Podle nejnovějších údajů ministerstva tvoří ženy přes 76 procent příchozích. Zhruba 40 procentům uprchlíků ještě nebylo 18 let.

Nejvíce lidí zasažených válkou zůstává v Praze. V úterý jich vnitro v hlavním městě registrovalo téměř 68.000.

Své domovy muselo kvůli válce na Ukrajině, která začala 24. února ruskou invazí, opustit už 11,4 milionu lidí, z toho 4,4 milionu uteklo do zahraničí. V sobotu o tom informovala ruská verze serveru BBC s odvoláním na údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Nejvíce lidí uprchlo z Ukrajiny přes hranice s Polskem (přes 2,6 milionu), více než 670.000 uteklo do Rumunska a přes 405.000 do Moldavska. Mnozí z nich poté směřovali podle UNHCR dále na Západ.

Z Ukrajiny uprchly před ruskou invazí více než 4,4 miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR přes dva a půl milionu Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Více než 700.000 lidí odešlo do Rumunska, přes 400.000 do Moldavska. Do Česka za první měsíc ruské invaze přišlo přes 300.000 lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

Podobný počet lidí zamířil i na Slovensko či do Německa, kde dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Zhruba 100.000 příchozích uprchlíků pak hlásí Rakousko a více než 50.000 Itálie. Skutečné počty ale mohou být vyšší.

Témata:  uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

20. dubna 2025 9:35

Příměří na Ukrajině nevydrželo dlouho. Rusko opět útočí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že ruské dělostřelecké útoky na Ukrajinu pokračují i přes oznámené velikonoční příměří, které o den dříve vyhlásil Kreml. Podle Zelenského jsou ruské ofenzivy aktivní na několika úsecích fronty a palba neustala. Prezident zdůraznil, že Kyjev nemá důvěru v prohlášení přicházející z Moskvy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Lenka Šimůnková

Skutečně spáchala Lenka Šimůnková sebevraždu? Otazníků přibývá, bojuje se i o hrob

V tragickém příběhu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí masakru na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, přibývá otazníků. Poté, co žena nedávno zemřela po skoku do propasti Macocha, promluvila její matka Lenka Vondráčková. S bolestí a rozhořčením popisuje proměnu své dcery, její izolaci a osoby, které na ni měly zásadní vliv. Rodina navíc nevěří, že Lenka spáchala sebevraždu dobrovolně.