Cizinecké policii se od počátku války před více než čtyřmi měsíci přihlásilo 332.102 lidí, za poslední týden zhruba 14.800. V sobotu jich přibylo 1623. Hlásit se nemusejí děti mladší 15 let, kterých je podle statistik mezi uprchlíky z Ukrajiny zhruba třetina.

Kolik uprchlíků před válkou v Česku zůstává, není jasné, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. Podle odhadu úřadů je v Česku asi 280.000 až 300.000 běženců, převážně žen s dětmi. Největší část z nich podle statistik ministerstva vnitra nahlásilo pobyt v hlavním městě. Práci si podle posledních údajů našlo přes 82.500 uprchlíků z Ukrajiny, podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) obsazují hlavně dlouhodobě volná místa.

Kvůli migrační vlně z Ukrajiny platil v Česku do konce června nouzový stav, který státu a samosprávám umožňoval mimo jiné ubytovat uprchlíky i do některých prostor, kam by to jinak nebylo možné. Pravidla pro ubytovávání a registraci uprchlíků po skončení nouzového stavu nastavila novela takzvaného lex Ukrajina, upravila také poskytování dávek běžencům.

Od pátku se změnil solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky. Vyšší je při poskytnutí celého bytu, nižší zůstává při ubytování v pokoji. Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny patří mezi hlavní politické priority českého předsednictví v EU ve druhé polovině letošního roku.