reklama

Proti novele se postavilo zejména ministerstvo spravedlnosti. Podle něj je dvouletá záruční lhůta pro řadové spotřebitele dána jejich slabším postavením vůči podnikatelům. "Ve vztazích mezi podnikateli se tradičně uplatňuje větší míra smluvní volnosti, neboť se předpokládá, že si podnikatelé jakožto profesionálové budou počínat dostatečně obezřetně, aby své zájmy ochránili," uvedlo ministerstvo. Na jeho stranu se přiklonila i ministerstva financí a vnitra, ministerstvo průmyslu a obchodu naopak novelu podpořilo.

Odmítavě se k novele již dříve postavily nejen Hospodářská komora ČR a Svaz průmyslu a dopravy, ale také Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů. Podle ní je nutno brát v úvahu, že podnikatelé zboží užívají intenzivněji než běžní spotřebitelé.

Poslanci ANO v čele s Markem Novákem považují za diskriminační, že pro podnikatele platí jen roční záruční lhůta, zatímco pro řadové občany lhůta dvouletá. Podnikatelé jsou podle Nováka závislí na ochotě výrobců se dohodnout na tom, že budou garantovat podnikateli i druhý rok záruky. Základním principem novely je poskytnout stejnou ochranu práva z vadného plnění podnikatelům uzavírajícím kupní smlouvu s prodávajícím podnikatelem, a to i v takovém případě, jedná-li se o koupi v rámci jeho podnikatelské činnosti.

Stanovisko vlády bude pouze doporučením pro Sněmovnu, která o osudu předlohy rozhodne.