reklama

Nouzový stav poslanci prodloužili do 23. prosince na návrh komunistů, přičemž vláda žádala až do 11. ledna. "Předpokládám, že pan ministr Blatný požádá o 30 dní. Situace není dobrá, rostou čísla v nemocnicích," řekl Babiš. "Asi je vyloučeno, aby se ten stav nějak zlepšil dřív než za 30 dní," dodal. Také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) deníku Blesk řekl, že předpokládá opět žádost o 30 dnů.

Po jednání Ústředního krizového štábu Hamáček dodal, že situace kolem epidemie není dobrá. "Vláda na to bude muset reagovat. Vzhledem k tomu, že jsme v pásmu čtyři (protiepidemického systému PES), tak představa, že to jde zařídit mimo nouzový stav, je iluzorní," uvedl. Kabinet podle něj stav nouze k nutným opatřením jednoznačně potřebuje.

Ministr zdravotnictví Blatný už dříve uvedl, že pro poslance chystá analýzu opatření, pro která by nebyl stav nouze potřebný, a naopak těch, pro která je nezbytný. Podle části opozice není třeba stav nouze prodlužovat, kritizuje, že vláda opatřeními diskriminuje některé obory a nepřijímá dostatečné kompenzace.

Předseda KSČM Vojtěch Filip nechce předjímat, jak se jeho strana nyní zachová. Deníku Právo nedávno řekl, že neví, jaké by pro nouzový stav měla vláda důvody.

Na nouzový stav na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát na celkem 66 dní. Tentokrát by měl trvat nejméně 79 dní.

reklama