O doporučení ke schválení informovalo vládní hnutí Starostové a nezávislí (STAN). O rozhodnutí kabinetu se zmínila také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

"Vláda právě schválila ratifikaci Istanbulské úmluvy. Znamená to velký krok na cestě k systematické a funkční ochraně obětí násilí, posilování prevence a rozvoji programů pro původce násilí. Nyní nás čeká debata v parlamentu, ale věřím, že cesta vpřed je otevřená," napsala zmocněnkyně na twitteru.

Úmluva je mezinárodní smlouvou Rady Evropy, která se zaměřuje na potírání a prevenci násilí na ženách a domácího násilí. Mimo jiné nově definuje některé trestné činy a po státech chce, aby je zavedly do trestního řádu.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) připomněla, že Česko podepsalo úmluvu už v roce 2016. "Dalším krokem je schválení ve Sněmovně. A nevím, kde je problém. Úmluvu už schválily i konzervativnější země jako například Irsko, Polsko či Španělsko. Úmluva jako taková nic nepřikazuje, je to spíš směr a doporučení. Je čistě na nás, jak si v Česku jednotlivá opatření nastavíme," uvedla na twitteru.

Vláda se má na dnešním jednání zabývat také ústavní novelou, která posiluje ochranu vody, zprávou ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) o revizi vztahů s Ruskem či přípravou státního rozpočtu pro příští rok.