Istanbulská úmluva

Vláda Petra Fialy

Vláda doporučila schválení Istanbulské úmluvy

Domov

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) na středečním jednání doporučila schválení tzv. Istanbulské úmluvy, tedy Úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Rozhodnout o její ratifikaci by tak měla Poslanecká sněmovna.

Sídlo Evropského parlamentu

EP vyzval ČR a pět dalších zemí, aby ratifikovaly Istanbulskou úmluvu

Svět

Evropští poslanci dnes v debatě o násilí páchaném na ženách v Evropské unii vyzvali Česko a pět dalších členských zemí, aby neprodleně ratifikovaly Istanbulskou úmluvu, která se zaměřuje na boj s domácím a sexuálním násilím. Mnozí zákonodárci míní, že není třeba čekat, až úmluvu schválí jednotlivé členské státy. Ty by podle nich měly dokument potvrdit na unijní úrovni kvalifikovanou většinou.

Recep Tayyip Erdoğan

Turecko oznámilo odstoupení od Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách

Svět

Turecko odstoupilo od Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách, a to navzdory výzvám aktivistů, kteří ji považují za klíč v boji proti rostoucímu domácímu násilí. O rozhodnutí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana podle agentury Reuters informoval oficiální věstník. Úmluva je předmětem diskusí i jinde v Evropě.

Anna Šabatová

Šabatová se zlobí: Česko dlouhodobě nenaplňuje některé standardy lidských práv

Domov

Česká republika dlouhodobě nenaplňuje některé mezinárodní standardy lidských práv, například ještě plně nepřijala Istanbulskou úmluvu. Na dnešní tiskové konferenci české koalice Social Watch k vydání zprávy Social Watch 2020 to řekla bývalá veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Problémem je podle ní také absence dětského ombudsmana a instituce, jež by systematicky sledovala dětská práva ve všech oblastech.

Národná rada Slovenskej republiky

Slovensko odmítlo tzv. istanbulskou úmluvu o násilí na ženách

Svět

Slovenská sněmovna dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců odmítla istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Spory okolo tohoto mezinárodního dokumentu zasáhly v zemi pod Tatrami do kampaně před sobotními parlamentními volbami. Prezidentka Zuzana Čaputová, která se před zvolením hlavou státu netajila svými liberálními názory, už dříve ohlásila, že rozhodnutí sněmovny bude respektovat.

Peter Pellegrini

Slovensko brojí proti istanbulské úmluvě, chce odvolat podpis sporného dokumentu

Svět

Slovenská vláda bude rozhodovat o odvolání svého podpisu pod istanbulskou úmluvou o potírání násilí na ženách. Novinářům to dnes řekl premiér Peter Pellegrini po schůzce s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a šéfem sněmovny Andrejem Dankem. Ke zmíněnému postupu bude ale kabinet potřebovat souhlas Čaputové, která řekla, že krátce před parlamentními volbami není naléhavý důvod se úmluvou zabývat. Úmluvu podepsalo v roce 2016 také Česko, kde dokument rovněž vyvolal rozporuplné reakce.

Násilí na ženách

Istanbulská úmluva rozděluje Česko. Neziskovky vyrazily do boje za její ratifikaci

Domov

Koalice nevládních organizací Hlas proti násilí vyzvala politiky a političky k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy. Přijetí této mezinárodní dohody proti domácímu a sexuálnímu násilí, která má zajistit pomoc obětem i práci s pachateli, chce iniciativa podpořit kampaní s příběhy týraných či znásilněných žen. Její začátek stanovila na dnešní Den lidských práv.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy