reklama

Kabinet podle Babiše večer požádá o jeho prodloužení, protože jinak nebude mít dostatečné nástroje pro boj s epidemií. Bartoš řekl, že vláda zvažuje, zda požádá o prodloužení nouzového stavu, nebo vyhlásí nový. SPD i po schůzce nouzový stav podpořit odmítá.

Vláda podle Bartoše slíbila zaslat stranám seznam, jaká opatření by podle ní měla platit a především z jakých důvodů. "My jsme vládě nedali žádný slib, naopak jsem získal slib od premiéra, že nejpozději zítra (ve čtvrtek) ráno dostaneme seznam, co a proč chce vláda dělat," uvedl. Opatření by měla být odůvodněná v patřičné kvalitě. Po roce boje s epidemií podle něj vláda musí být schopná jednotlivá opatření doprovodit tím, jaké budou mít výsledky.

Předseda ODS Petr Fiala ČTK sdělil, že vládu žádal o zdůvodnění navrhovaných opatření a data, na základě nichž k nim došla. "Pan premiér nám přislíbil, že nám je do zítřka (čtvrtka) dodá a opatření odůvodní. Jednání tak skončila bez konkrétního výsledku," shrnul.

Bartoš podotkl, že na úterním jednání od členů vlády zaznělo, že si poradí jen s opatřeními podle pandemického zákona, který na přelomu tohoto a příštího týdne měl nahradit nutnost vyhlašování nouzového stavu. Působí to na něj dojmem, že vláda situaci řeší v chaosu. "Nemyslím si, že by včera (v úterý) měla jiná čísla a predikce," uvedl. Připomněl, že podle Pirátů a STAN by bylo řešením nejlépe povinné testování ve firmách či v rámci předpisů co největší důraz na práci z domova.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že vláda představila několik zvažovaných opatření, ale řadu z nich nebyla schopna blíže zdůvodnit a předpovědět jejich dopad. "Slíbili nám lepší zdůvodnění a odpovědi na naše podněty a otázky dodat. Náš klub o tom teprve bude jednat," konstatovala.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana byla dnešní schůzka informativní. I on uvedl, že vládu opozice požádala o podrobný a zdůvodněný přehled navrhovaných opatření. "Zdůvodnění je stěžejní součástí - je potřeba v krizi přijít s takovou sérií opatření, o kterých je odborná shoda na tom, že mají efekt," poznamenal. Na schůzce se podle něj mluvilo i o lepší komunikaci s veřejností. Potvrdil, že opozice dnes vládě podporu nevyslovila, nikdo ale nezpochybňoval extrémní vážnost situace. "Měl jsem pocit, že je snaha najít řešení," podotkl.

Předseda SPD Tomio Okamura i po schůzce s vládou zopakoval, že SPD prodloužení plošného nouzového stavu nepodpoří. "Jelikož se ukazuje, že stávající politika vlády ohledně opatření nikam nevede. Vláda musí zacílit na rizikové skupiny obyvatel a na udržení zdravotního systému - a ostatní nechat žít a pracovat při základních opatřeních," napsal ČTK.

reklama