Vláda se nebude zabývat návrhem Pražského hradu, aby se rozšířil výčet utajovaných informací týkajících se Kanceláře prezidenta republiky (KPR). ČTK to dnes sdělil ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády (LRV) Michal Šalomoun (za Piráty). Návrh vládního opatření považuje za nicotný, protože prezidentská kancelář nepatří mezi subjekty, které jsou oprávněné tento typ předpisu předkládat.
Hrad v novele předložené minulý týden navrhuje, aby se mezi utajované informace zařadily tzv. administrativní pomůcky k evidenci utajovaných informací. Mezi ty patří i jednací protokoly, jejichž interpretaci kritizoval Hrad v otevřeném dopisu. Jednací protokol je kniha nebo sešit pro evidování utajovaného dokumentu. Podle Hradu obsahuje neutajované informace, které ale dohromady mohou umožnit, aby si někdo určité utajované skutečnosti dovodil.
Šalomoun dnes ČTK sdělil, že Hrad předložil materiál v rozporu s legislativními pravidly vlády. "Návrhy nařízení vlády, o které tu jde, mohou podávat pouze ministerstva a ústřední správní úřady. KPR není ústřední správní úřad. Je organizační složkou státu zajišťující odborný, technický a administrativní servis prezidentovi a není v její působnosti navrhovat vládě návrhy zákonů a nařízení vlády," uvedl ministr.
Ochranu utajovaných informací má v gesci Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), kterému by příslušelo návrh předložit, doplnil Šalomoun. "V zákoně o ochraně utajovaných informací je tento obecný závěr řečen i výslovně, kdy seznam utajovaných informací zpracovává NBÚ a vydává ho vláda nařízením," dodal. Návrh KPR proto považuje za nicotný a nevidí důvod, aby se jím vláda zabývala. "S tímto názorem jsem seznámil kolegy na vládě, kteří s tím souhlasili," doplnil. Premiér Petr Fiala (ODS) podle něj o tomto závěru bude informovat Hrad.
Z jednacích protokolů vyžádaných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím vycházela například dubnová zpráva serveru iROZHLAS.cz, podle které Hrad čelí podezření, že zničil 32 tajných zpráv. Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář se před měsícem otevřeným dopisem obrátil na generálního ředitele Českého rozhlasu (ČRo) Reného Zavorala i na Radu ČRo kvůli třem článkům serveru, které podle kancléře obsahovaly nepravdivá tvrzení, dezinformace a mylné interpretace.
Mynář v dopisu mimo jiné namítal, že zápisy v jednacích protokolech KPR jsou interpretovány v rozporu se skutečností. Český rozhlas odmítl formulaci, že šíří ve veřejném prostoru dezinformace, podle mluvčího ČRo nemá důvod nevěřit zjištěním svých redaktorů. Autorka článků Markéta Chaloupská na twitteru napsala, že vše rádi doloží dokumenty a názory expertů.
Témata: vláda ČR, Pražský Hrad
Související
20. listopadu 2024 22:03
20. listopadu 2024 18:19
17. listopadu 2024 17:29
13. listopadu 2024 19:48
30. října 2024 18:14
27. října 2024 19:41