reklama

Na vládní úrovni se o vypuštění nižších odvodů podle Jurečky ještě povedou diskuse, ale z jeho pohledu není s ohledem na ekonomickou situaci a nutnost podporovat ohrožené sociální skupiny vhodná doba na podobnou změnu. "Další výpadek příjmu rozpočtu v řádu desítek miliard korun v tento okamžik není možné zvládnout," řekl.

Dodal, že největší změny v programovém prohlášení budou v energetické a daňové oblasti. Ve své sociální kapitole neplánuje škrtat, chce se zaměřit například na zvýšení rodičovského příspěvku a příspěvku na péči. "To jsou dvě velmi zranitelné skupiny lidí, rodiče s malými dětmi a lidé s různými typy handicapů," řekl.

Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu uvedl, že ustoupení od snížení odvodů nepovažuje za vhodné řešení a vláda by měla inflaci a ekonomické problémy obyvatel řešit spíše zastropováním cen energií a takzvaným sociálním tarifem. "Vyzývám vládu, aby převzala zodpovědnost za výrobu a distribuci minimálně elektrické energie v České republice," řekl. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že s krokem souhlasí, ale vláda by se spíše než revizi programových dokumentů měla věnovat konkrétním krokům například pomocí regulace cen s využití zákona o cenách.

Kabinet koncem loňského roku ohlásil, že se chystá revidovat programové prohlášení kvůli dopadům energetické krize a války na Ukrajině, zvýšeným výdajům i snaze snížit zadlužování státu. Změny chce připravit v prvním čtvrtletí.