Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda podle Okamury lživě občanům slibovala rozpočtovou odpovědnost

Tomio Okamura
Tomio Okamura
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda podle předsedy SPD Tomia Okamury před volbami lživě občanům slibovala rozpočtovou odpovědnost. Opoziční hnutí ve Sněmovně novelu letošního rozpočtu nepodpoří, řekl na dnešní tiskové konferenci. Vláda navrhla zvýšit letošní státní rozpočet včetně jeho schváleného schodku až na 375 miliard korun. Důvodem jsou hlavně dopady války na Ukrajině a výdaje na řešení vysokého růstu cen zejména u energií.

Původně kabinet navrhl zvýšit schodek o 50 miliard na 330 miliard korun. Koaliční politici však poté přišli s dalšími návrhy, které můžou v případě schválení navýšit schodek až na 375 miliard korun.

Kabinet Spolu a Pirátů se STAN podle Okamury obelhal občany a hospodaří "naprosto bezprecedentním a nepřijatelným způsobem". Je podle něj potřeba snižovat schodky rozpočtu zvyšováním příjmů a snižováním zbytných výdajů. SPD připravilo 14 pozměňovacích návrhů.

Hnutí nesouhlasí s tím, aby vláda nakupovala letouny F-35 namísto modernizace stávajících gripenů, nebo aby podporovala sociálními dávkami nepřizpůsobivé či financovala politické neziskové organizace, řekl Okamura. SPD bude ve Sněmovně hlasovat pro návrhy, které pomáhají lidem s vysokými cenami, rozpočet jako celek nepodpoří.

Vláda podle místopředsedy SPD Radima Fialy způsobuje další nárůst inflace kombinací nečinnosti, nekompetentnosti a chaotických opatření. Hnutí požaduje okamžité zastropování cen nejen u energií, ale také u pohonných hmot, základních potravin a úroků z hypotečních úvěrů. Kabinet by podle Fialy měl také přistoupit k dočasnému snížení daně z přidané hodnoty u energií, pohonných hmot a základních potravin na nulovou sazbu.

SPD požaduje demisi vlády, kterou je podle hnutí potřeba nahradit kompetentními odborníky.

Opozice vznesla několik desítek pozměňovacích návrhů na přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Dá se ale očekávat, že vládní většina neumožní jejich schválení. Naproti tomu schválí zřejmě dva návrhy koaličních politiků, které navýší celkových schodek rozpočtu proti původnímu vládnímu záměru 330 miliard až na 375 miliard korun. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce přidat sedm miliard korun na sociální výdaje. Spolu s tím chce vládní koalice přidat také 38 miliard na pomoc s rostoucími cenami energií. Rozpočtový výbor oba tyto návrhy podpořil.

Naopak nepodpořil návrh skupiny koaličních poslanců, kteří chtějí z rozpočtu prezidentské kanceláře odebrat 30 milionů korun na lesní hospodářství. Peníze chtějí odebrat kvůli kauze pravomocně odsouzeného a posléze omilostněného šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka.

Témata:  Tomio Okamura vláda ČR státní rozpočet

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy