"V průběhu dubna a května vypracovalo ministerstvo práce balíček opatření, která mají cílit právě na skupinu handicapovaných. Tento balíček projedná vláda tento týden a záleží na dohodě v koalici, která z navrhovaných opatření vybere. Jedná se o soubor opatření, kterými lze v současné složité době handicapované adekvátně a cíleně podpořit," sdělila ČTK mluvčí resortu práce Eva Davidová. Z jakých konkrétních kroků bude kabinet vybírat, neupřesnila.

Podle informací ČTK balíček obsahuje desítku návrhů. Jurečka už dřív zmínil případné navýšení příspěvku na mobilitu či příspěvku na zaměstnávání lidí s postižením. Změny je nutné upravit v zákonech, novely ale vláda dosud nezveřejnila. Postup tak bude nejspíš stejný jako u opatření na podporu rodin. Kabinet se nejdřív shodl na čtyřech krocích na pomoc domácnostem s dětmi. Vybral je 27. dubna. Legislativu ke třem z nich schválil pak po pěti týdnech 1. června. Normy musí ještě projednat Parlament a podepsat prezident.

Příspěvek na mobilitu je pro lidi s průkazem ZTP či ZTP/P a činí 550 korun měsíčně. Naposledy vzrostl o 150 korun od ledna 2018. Loni se na něm vyplatilo 1,7 miliardy. O jaké úpravě bude vláda jednat, není jasné. Novelu se zvýšením příspěvku předkládá nyní ve Sněmovně i opozice. SPD navrhuje navýšení na 800 korun a ANO na 2000 korun.

Příspěvek na péči se vyplácí ve čtyřech výších podle závislosti na pomoci. Činí měsíčně 880 Kč, 4400 korun, 12.800 Kč a 19.200 korun pro dospělé a 3300 Kč, 6600 korun, 13.900 Kč a 19.200 korun pro děti. Podle informací ČTK by se mohly případně upravit dvě nejnižší dávky. Národní rada osob se zdravotním postižením už dřív uvedla, že se vede vážná diskuse o zvýšení nejnižší částky dospělým až na 2000 korun.

Stát vyplácí také příspěvek na výdělek lidí s handicapem pro firmy s víc než polovinou postižených pracovníků. Jejich pracovní výkon totiž bývá omezený. Podniky mohou od státu získat tři čtvrtiny jejich mzdových nákladů, ale nejvýš 13.600 korun. Částka se upravovala naposledy předloni od října, kdy se přidalo 800 korun. Zaměstnavatelé žádají o vyšší podporu. Poukazují na to, že minimální mzda od poslední úpravy rostla už dvakrát, příspěvek se ale nezměnil. Nejnižší výdělek činí od letoška 16.200 korun.

Debatovat by se mohlo i o zvýšení částek na výživu pro lidi v hmotné nouzi, kteří mají kvůli zdraví dietu třeba při dialýze, celiakii, osteoporóze, cukrovce či v těhotenství. Měsíčně mohou pobírat k příspěvku na živobytí ještě od 1000 do 2800 korun podle nemocí. Pro nárok na podporu se posuzuje nejen příjem a majetek žadatele, ale i členů domácnosti.