Rakušan řekl, že krizový štáb bude pod jeho vedením fungovat jinak a jednodušeji. V systému krizového řízení epidemie covidu-19 podle něj byly dosud duplicity. Za vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) totiž vedle štábu řízeného vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) vznikaly struktury, které do pyramidy krizového řízení nepatřily. "Mnohokrát tu byly duplicity a na vládu směřovala opatření ze dvou směrů," dodal.

Začala proto příprava úpravy statutu ÚKŠ, řekl Rakušan. "Jedna část je rychlá, aktuální, provozní, což chci už ve středu předložit vládě, druhá je dlouhodobější revize statutu, která bude déle trvat," uvedl. Reforma zahrnuje zrušení vládní rady pro zdravotní rizika. "Byť v ní pracovali kvalitní lidé, vychylovala systém rozhodování," vysvětlil Rakušan.

Scházet se naopak budou ministři, jejichž resortů se nějak dotýkají covidová opatření. "Rada pro zdravotní rizika z velké části nebyla politický orgán, toto je politický orgán, kde zasedají lidé, kteří mají politickou odpovědnost," uvedl Rakušan. Skupina se dnes poprvé sešla před jednáním krizového štábu, formálně se stane součástí krizového řízení tak, že bude pracovní skupinou Bezpečnostní rady státu (BRS).