reklama

"Pokud to hlasování nedopadne, tak samozřejmě ihned po hlasování svolám vládu a vláda ten nouzový stav vyhlásí. Nemáme jinou možnost," oznámil ministerský předseda.

K vyhlášení nového nouzového stavu dnes vládu vybídla Sněmovna na podnět většiny opozičních stran. Pro výzvu hlasovali i vládní poslanci z ANO a ČSSD. Prodloužení nynějšího nouzového stavu je napadeno u Ústavního soudu. "My si myslíme, že byl (nouzový stav) vyhlášen správně, a my ho potřebujeme," uvedl Babiš.

Menšinový kabinet ANO a ČSSD chce stav nouze do konce března kvůli zhoršující se epidemické situaci. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února.

Kabinet však na žádost hejtmanů v polovině února vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.

Babiš poslancům řekl, že vláda potřebuje nouzový stav a potřebuje, aby lidé omezili kontakty stejně jako tomu bylo loni v březnu. Vláda podle něj nemá jinou možnost, protože opatření, která chce udělat, jsou podle něj téměř stejná jako loni v březnu.

"Já vím, že tady ta důvěra není, že jsme asi ikskrát selhali, ale to neznamená, že jsme do toho nedali maximum," ujišťoval premiér poslance. Připustil, že sám udělal chyby. Za obrovskou chybu označil například to, že úřady netrasovaly podle něj asi 100.000 lidí, kteří se vrátili z Chorvatska. Za obrovskou chybu také označil, že vláda nezavřela okamžitě všechny bary poté, co se v jednom z pražských nočních klubů nakazilo větší množství lidí. "Těch chyb jsem udělal strašně moc," řekl Babiš. Za další chybu označil prosincové otevření restaurací

Babiš se také vyjádřil k možnosti využít při léčbě nemoci covid-19 lék ivermektin. Řekl, že má stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv, které podle něj není úplně pozitivní. "Ale my říkáme, nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat," řekl. Ubezpečil, že vláda se zabývá všemi léky, o nichž se v této souvislosti doslechne.

reklama