Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda zvažuje změnu DPH, chystá důchodovou reformu i snížení deficitu

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda zvažuje změnu daně z přidané hodnoty (DPH), při uvažovaných úpravách se ale kabinet chce podle premiéra Petra Fialy (ODS) vyvarovat zásadních skoků. V rozhovoru s ČTK ministerský předseda uvedl, že ekonomičtí experti nyní propočítávají dopady případných změn. Osobně si myslí, že dvě sazby by prostředí zpřehlednily, zjasnily a přinesly by větší stabilitu.

Ale musíme se současně dívat, abychom někomu nezkomplikovali život, a na státní rozpočet, protože DPH je důležitý zdroj příjmů státního rozpočtu, ani to nemůžeme ohrozit, konstatoval premiér. Potvrdil, že vláda chce letos přinést návrh důchodové reformy a pracovat na snížení rozpočtového deficitu v příštím roce.

Podle deníku Právo ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvažuje o tom, že místo dvou snížených sazeb 10 a 15 procent by měla být od příštího roku pouze jedna, ve výši 13 nebo 14 procent. Nová jediná snížená sazba by měla existovat vedle základní sazby DPH ve výši 21 procent, která platí pro většinu zboží a služeb. Při zvažování změny se vláda podle Fialy také posoudí příklady některých zemí, které DPH na určité produkty dočasně snížily nebo zrušily, pak ale samy zjistily, že dopady na rozpočet jsou příliš vysoké.

"Chceme se vyvarovat nějakým skokům a chceme to opravdu důkladně propočítat. Musíme se bavit o tom, co by to přineslo, jak to bude vypadat, a musíme o tom vést taky důkladnou debatu v koalici. To že ODS dlouhodobě chtěla zjednodušit sazby DPH je pravda, ale musíme pro to mít většinu a musíme si být jisti dopady," uvedl.

Fiala také potvrdil plán vlády v příštím roce snížit strukturální deficit o 70 miliard korun, a to při použití katalogu Národní ekonomické rady vlády (NERV), který například navrhuje omezit dřívější penze, zpomalit valorizaci, zrušit výchovné, pokračovat od 30. let v posouvání důchodového věku podle prodlužování života či podpořit spoření. Týmy vládních expertů a politiků se nyní podle Fialy zabývají tím, které ty věci jsou možné a které jsou rozumné, přičemž ve hře jsou vedle návrhů NERV i další.

"Musíme opravdu vyvažovat na jedné straně někdy až striktní požadavek rozpočtových jestřábů, kteří říkají, za každou cenu prostě snižte významně ty deficity a nejlepší by byl hned vyrovnaný rozpočet, a na druhé straně je opozice, která by rozdala úplně všechno a dluh by byl jakýkoliv a je všechno jedno," popsal premiér. Snížení deficitu je podle něj velká hodnota, protiinflační opatření a cesta, kterou vláda chce jít. Současně za velkou hodnotu označil sociální smír a udržení toho, že se lidé nedostanou do velkých existenčních problémů.

"Chceme hledat cesty, jak dosáhnout toho, aby stát byl štíhlejší, ale nebyl slabší, aby byl opravdu silný, efektivní, ale nevydával peníze tam, kde nemusí, a nespotřebovával je zbytečně na svůj chod," uvedl Fiala.

V případě důchodové reformy, kterou plánuje ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představit na podzim, chce premiér, aby vláda přišla s něčím, co bude stát schopen lidem garantovat na dlouho. Debatu je podle Fialy třeba vést odpovědně, proto se chce vyvarovat jednoduchých návrhů, jako je zvýšení věku pro odchod do důchodu samo o sobě. "To je úvaha, o které se pojďme bavit. Ale co to bude znamenat? Jsme schopni tohle udělat ve všech profesích? Všichni cítíme, že asi ne, že jsou profese, kde ti lidé prostě nemohou pracovat vlastně déle a tak dál. A to se tam všechno do té debaty musí zahrnout a pak ta debata začne mít smysl," popsal. Počítá s debatou při přípravě návrhu, projednáním v koalici a později i s opozicí.

V úvahu hodlá vzít výsledky práce expertních rad z minulých let i rizika, která by přineslo prosazení návrhu bez širší podpory opozice. "Nezačínáme z nuly. Vždyť ty debaty se tady vedou řadu let. Byla tu i komise, jsou tu další. Pracuje se na tom. Tak teď je potřeba dát tomu nějaký řád, dostat to do nějakých výsledků a o těch se začít seriózně bavit a dospět k nějakému řešení," shrnul.

Témata:  vláda ČR daně

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 14:15

Konec Harryho s Meghan? Další signály potvrzují krizi a rozpad královského páru

Manželství prince Harryho (40) a Meghan Markleové (43) čelí spekulacím o krizi. Oba tráví stále více času odděleně, což vyvolává otázky o jejich budoucnosti. Harry navíc odhalil své vánoční plány, které se soustředí na charitu – a Meghan v nich vůbec nefiguruje.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy