Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vládní návrh na nižší růst důchodů odolává pokusům o odročení debaty

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vládní návrh na nižší červnové zvýšení důchodů odolal ve Sněmovně dalšímu pokusu o odročení. Zatím poslední takový návrh přednesl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Kvůli vyřešení sporné otázky retroaktivity návrhu a legitimity očekávání vyšší valorizace důchodů chtěl přerušit debatu do doby, než předlohu projedná jím vedený výbor.

Koaliční většina to ale odmítla. Místopředseda klubu SPD Radek Rozvoral poté požádal o hodinovou přestávku v jednání, kterou označil za hygienickou pauzu. Po uplynutí přestávky v 06:28 se poslanci vrátili zpět k rozpravě a přednášení pozměňovacích návrhů.

Klub SPD si během nočního jednání vyžádal dvě třicetiminutové přestávky na porady klubu. Klub ANO si vyžádal dvouhodinovou přestávku už večer. Podle sněmovních zvyklostí si může poslanecký klub vyžádat přestávku na poradu za celý jednací den v celkové délce nejvýše dvě hodiny.

MInistr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) po hlasování řekl, že Vondráčkův návrh byl nehlasovatelný. Zdůvodnil to tím, že pokud Sněmovna přistoupila na návrh zkráceného projednávání ve stavu legislativní nouze, nepočítalo se s tím, že by se o návrhu diskutovalo ve výborech. Vondráček ale míní, že jeho návrh byl dostatečně určitý a konkrétní, aby se o něm dalo hlasovat. "Není rozdíl mezi určením času a události. Buď tam dáme do 21. března, to už tady padlo, nebo až dozrajou brambory, což už by byl problém, protože jsou různé odrůdy, to už by bylo nehlasovatelné," dodal Vondráček.

Předseda ANO Andrej Babiš již předtím neúspěšně navrhoval přerušit projednávání do 21. března. Poslanec SPD Jiří Kobza navrhoval to samé, ale do 20. března. Poslanec ANO Martin Kukla navrhoval před 07:00 přerušit projednávání na 12 hodin, aby se mohl vyspat.

Kuklovu návrhu předcházela slovní rozepře opozičních a koaličních poslanců ohledně jejich únavy a z toho pramenící možné nepozornosti za volantem, až pojedou domů.. Na počátku diskuse byla Kuklova slova o tom, že poslanci jednají už čtvrtý den téměř bez přestávky, zatímco třeba řidiči kamionů musí dodržovat povinné přestávky, aby nezpůsobili nehodu. "Jestli se (poslanec Kukla) bojí o dopravní nehody řidičů kamionů, tak až někdo z vás dostane zítra nebo pozítří mikrospánek, až odsud pojede, tak si na to vzpomeňte," reagoval poslanec TOP 09 Pavel Svoboda. To se ale nelíbilo opozičním poslancům, například Hubert Lang (ANO) Svobodu obvinil, že uráží opozici. Ministr Jurečka vyzval poslance, aby i po čtyřech dnech zkusili udržet nějakou míru důstojnosti, a vyzval k bezpečnému návratu všech poslanců domů.

Schůze Sněmovny k vládní důchodové novele začala v úterý v 10:00. Nyní tak trvá již zhruba 69 hodin včetně přestávek. Za zdlouhavým projednáváním je deklarovaná snaha opozice přijetí zákona zabránit. Pokud ho přesto vládní koalice prosadí, chtějí se opoziční poslanci obrátit na Ústavní soud.

Okamura navrhl zamítnutí sporné novely o snížení růstu penzí

Zamítnutí sporné vládní novely o snížení růstu penzí navrhl dnes předseda SPD Tomio Okamura. Učinil tak během svého čtvrtého obstrukčního vystoupení na této schůzi. Neúspěšně navrhl také odklad schvalování novely o tři týdny. Jeho předchozí projevy trvaly dohromady 11 hodin a 40 minut, aktuální vystoupení trvalo půldruhé hodiny. Jednání poslanců o vládní předloze trvalo zatím kolem 56 hodin. Šéf SPD také vyzval ANO ke spolupráci na žádosti Ústavnímu soudu o zrušení vládní důchodové novely, neboť SPD na podání vlastního ústavního podnětu nemá dost poslanců.

Kabinet chce podle Okamury "okrást" všechny skupiny obyvatel a vládní novela je "v rozporu se všemi principy, na nichž je české důchodové pojištění založeno". Předseda SPD označil předlohu opakovaně za protiústavní. "Jejím jediným cílem je snaha neschopné a škodlivé Fialovy vlády o snížení letošního schodku státního rozpočtu, který vláda sama zavinila," řekl Okamura. Požadoval odložit schvalování novely, kterou vláda potřebuje prosadit nejpozději do 22. března, na 23. března do 23:00. Jeho návrh ale podpořilo pouze 35 ze 127 přítomných poslanců.

Předseda SPD vládu opakovaně káral za to, že pomáhá Ukrajině čelící ruské agresi. "Nezatahujte nás do války, blázni blázniví. Ať nás nikdo nezatahuje do války dvou postsovětských republik," prohlásil předseda SPD. Nevynechal ani označení kabinetu Petra Fialy (ODS) za jednu z nejhorších vlád v Evropě.

Okamura obvinil předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku z toho, že si přízeň vlivných spolustraníků zajišťuje politickými trafikami nejen na ministerstvu práce a sociálních věcí. Poté si postěžoval, že Jurečka jeho slova nonverbálně gestem ruky označil za "žvanění", a ohradil se proti takovému způsobu komunikace. "Slušně řečeno, kakat na hlavu si nenechám," řekl Okamura. Za politickou extremistku označil šéf hnutí SPD, které vládní zpráva o extremismu označila za uskupení s xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky, předsedkyni Sněmovny a TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou.

Předseda SPD vyzval nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby vládní předlohu v případě jejího schválení v obou parlamentních komorách vetoval. "Uvidíme, na které straně stojí prezident," řekl Okamura. Predikoval, že "určitě tam je dohoda na okradení 3,5 milionu příjemců důchodů". Poslankyně Jarmila Levko (STAN) podotkla, že podle Českého statistického úřadu bylo v Česku ke konci loňského roku 2,844 milionu důchodců včetně invalidních.

Na Pavla se hodlají obrátit představitelé ANO. "Musíme ho ukecat," řekl v noci na dnešek lídr ANO Andrej Babiš, kterého Pavel podporovaný vládními stranami porazil ve finále lednové prezidentské volby. Pavel už dříve slíbil, že své záměry s novelou sdělí den po složení slibu, tedy v pátek 10. března.

Okamura vyzval hnutí ANO, aby nepolitikařilo a neposílalo Ústavnímu soudu vlastní podnět týkající se důchodové novely, ale aby jej poslanci obou opozičních hnutí podali společně. "My to bez vás podat nemůžeme," přiznal předseda SPD, které má pouze 20 poslanců. Podnět Ústavnímu soudu musí podepsat nejméně 41 poslanců.

Předseda SPD ve vystoupení představil i některé ze 102 pozměňovacích návrhů, které k vládní předloze připravili poslanci jeho hnutí. Celkový počet úprav, které od nočních hodin navrhují i poslanci ANO, se blíží 400. Podle kuloárových informací ČTK se předpokládá, že Sněmovna o úpravách bude moci hlasovat nejdříve dnes večer a že hlasování by se mohlo protáhnout minimálně do půlnoci.

Témata:  Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky důchody

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 15:09

Policie vyšetřuje napadení v pražském servisu, jeden člověk je po smrti

Pražská policie vyšetřuje napadení v autoservisu v Řepích, ke kterému byli přivoláni i lidé z oddělení vražd. Hrůzný čin si totiž vyžádal úmrtí jedné osoby. Strážci zákona na místě zadrželi jednoho muže. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy