Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlčí smečka na česko-polském pomezí se rozmnožuje, mláďata zachytila fotopast

Zoo Bratislava, Vlk evropský
Zoo Bratislava, Vlk evropský
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Jedna ze tří vlčích smeček, které jsou v česko-polském pohraničí v oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami, letos prokazatelně vyvedla mladé. Tři vlčata zachycená v červnu fotopastí polských lesníků na státní hranici jsou zřejmě ze smečky s jádrovou oblastí v Javořích horách. ČTK to dnes řekl Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko. U dalších dvou smeček důkazy o letošním rozmnožování zatím chybějí.

Záznam vlčat lesníci zveřejnili na webu. "Letošní vlčata byla zaznamenána přímo na hranici v Javořích horách nad Heřmánkovicemi. Zřejmě patří ke smečce z Javořích hor. Nelze říci, jestli se narodila na české nebo polské straně hranice. Odhadujeme, že tato smečka má nyní osm jedinců. Lze předpokládat, že i další dvě smečky se letos rozmnožily," řekl ČTK Kafka.

Další smečka měla loni jádrovou oblast v Národním parku Góry Stolowe a třetí ve Vraních horách. Vlci ze zmíněných tří smeček přecházejí hranice a na české straně hranice působí hlavně na Broumovsku, ale i na Trutnovsku. "V oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami je doloženo rozmnožování vlků popáté v řadě. Ve třech smečkách tam odhadem žije více než 20 vlků," uvedl Kafka.

Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji po 250 letech byl zaznamenána v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Jádrová oblast této smečky se postupně přesunula více na západ do Vraních hor.

"Vlčí populace je v regionu stabilní. U původní adršpašské smečky je potvrzeno rozmnožování čtyřikrát v řadě, u smečky ve Stolových a v Javořích horách minimálně dvakrát. Letos jsou potvrzena vlčata zatím jen u smečky z Javořích hor," řekl Kafka.

Na otázku ČTK, jestli se lidé mají obávat vlků ve volné přírodě, odpověděl, že nikoli. "Není žádný důvod, aby se lidé báli chodit do lesa. Nemáme informace o tom, že by se chování vlků posouvalo do nestandardní roviny," sdělil Kafka. Podle něj je jen otázkou času, kdy se vlci rozšíří i do nedalekých Orlických hor a přilehlé oblasti Góry Bystrzyckie na polské straně hranice.

Mezi hospodáři na Broumovsku roste odpor vůči vlkům, kteří jim ročně působí na hospodářských zvířatech škody za statisíce korun. I když jim kraj vyplácí náhrady škod, farmáři požadují změnu legislativy, aby se mohli vlkům bránit. Skupina farmářů z Broumovska dokonce zažalovala stát, domáhají se toho, aby ministerstvo životního prostředí připravilo návrh změny zákona o ochraně přírody a krajiny tak, aby mohl být počet vlků redukován.

Vlci se do česko-polského pohraničí na severu Královéhradeckého kraje rozšířili z Lužice v polsko-německém pomezí, patří k takzvané populaci nížinných vlků.

Témata:  vlci Královéhradecký kraj příroda

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.