reklama

Česká armáda v srpnu po obsazení většiny Afghánistánu Tálibánem za pomoci tří letů vojenských speciálů z Kábulu odvezla 195 lidí. Evakuováni byli diplomaté a zaměstnanci ambasády, vojenští policisté z jednotky KAMBA, kteří střežili ambasadora a velvyslanectví, afghánští spolupracovníci ministerstva zahraničí a armády i další Afghánci napojení na Českou republiku.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který dnes vybraným vojákům za operaci Evakuace udělil Kříž obrany státu nebo Záslužný kříž ministra obrany, české ozbrojené složky v projevu ocenil. Prokázaly podle něj, že patří ke světové elitě a jsou schopny rychle reagovat na krizové situace. Ve chvíli, kdy Tálibán ovládl Kábul, nebylo podle něj vůbec jisté, jestli se všichni vrátí v pořádku domů. "Vy jste zachovali chladnou hlavu a dokázali jste něco, na co můžete být právem hrdi," řekl vojákům. "Díky vaší odvaze a profesionalitě se podařilo zachránit téměř dvě stovky lidí," poznamenal.

Vyzdvihl práci vojenských policistů a všech, kteří byli nasazeni přímo v Kábulu. Velké riziko podle něj podstoupili také piloti a posádky letounů, kteří dokázali přistát a odletět z prakticky nefungujícího letiště. "A zapomenout nesmím na zástupce Velitelství pro operace a generálního štábu, kteří celou operaci naplánovali a řídili," dodal. Poděkoval i rodinám vojáků za podporu.

Vyznamenání udělili vojákům také náčelník generálního štábu Aleš Opata a náčelník Vojenské policie Miroslav Murček. Vojákům na Vítkově poděkoval i velitel Velitelství pro operace Josef Kopecký, který byl sám mezi oceněnými. "Byla to naprosto ukázková práce," řekl.

reklama