"Za mě osobně bychom měli počkat alespoň deset, 14 dní, abychom mohli vůbec vyhodnotit ten efekt," řekl Vojtěch k omezením schváleným vládou ve čtvrtek současně s vyhlášením nouzového stavu. Od pátečních 18:00 jsou tak zakázané vánoční trhy, mezi 22:00 a 05:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí. Sílící epidemii podle ministra může brzdit také dříve vyhlášené omezení pro služby a restaurace, kde už jako covidový certifikát nestačí ani PCR test, ale jen doklad o očkování nebo prodělané nemoci.

Vojtěch poukázal na to, že denní přírůstky potvrzených případů koronaviru v pátek a v sobotu v mezitýdenním srovnání klesly a kolem 40 procent začal stagnovat podíl odhalených případů mezi testovanými. "Potřebujeme počkat na určitý trend v příštím týdnu, jestli se potvrdí, tak to může znamenat, že dochází k jisté stagnaci," řekl. Rizikové scénáře průběhu epidemie počítají podle Vojtěcha s kulminací epidemie kolem vánočních svátků.

Denní přírůstky potvrzených případů nákazy se proti předchozímu týdnu snížily v pátek a v sobotu poprvé po dvou měsících. V tomto týdnu ale třikrát překročily 20.000 a nemocnice se nadále starají o téměř 6000 pacientů s covidem-19.