Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojtěch: Zubní lékaři podle zákona nemohou očkovat v ordinacích, jen v centrech

Adam Vojtěch (ANO)
Adam Vojtěch (ANO)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zubní lékaři podle zákona nemohou očkovat proti covidu-19 ve svých ordinacích, mohou se zapojit v očkovacích centrech nebo pracovat s jiným lékařem specialistou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes napsal na twitteru.

V iniciativě Lékaři pomáhají Česku právě zástupci stomatologů vyzvali, aby se lékaři včetně zubních přihlásili a urychlili očkování posilující dávkou vakcíny. Dlouhodobě se k očkování hlásí také lékárny, ani tam to zákon neumožňuje.

"Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (...). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit," napsal Vojtěch.

Iniciativa Lékaři pomáhají Česku byla aktivní už na začátku očkování v ČR, podílela se například na nastavení organizace očkování v Národním očkovacím centru v pražské O2 areně. Na výzvu z konce listopadu, aby se další lékaři přidali k očkování, se podle informací na webu do dnešního dne přihlásilo 134 ordinací a více než 1200 dobrovolníků.

Řešili jsme s iniciativou Lékaři pomáhají Česku očkování v zubních ordinacích. Nyní mohou zubaři očkovat v očkovacích centrech nebo ve spolupráci s lékaři se specializací (tzv. L3). Zákon ale nedovoluje, aby očkovali ve svých ordinacích. Budeme to dále řešit.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) December 10, 2021

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti a dorost. Podle dat ministerstva očkuje jen asi 3360 ordinací. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600 a dalších ambulantních specialistů asi 12.700. Iniciativa je vyzvala, aby se ve volném čase zapojili do očkování v očkovacích centrech nebo lidem nabídli vyhrazené časy očkování ve svých ordinacích.

Aplikovat měli zejména třetí dávky očkování. Dosavadní očkování dvěma dávkami podle odborníků po několika měsících slábne, a doporučují proto po pěti měsících podávat dávku třetí. Méně účinné jsou dvě dávky podle výrobce vakcíny Pfizer/BioNTech zřejmě také proti nové nakažlivější variantě omikron, protože obsahuje velké množství mutací. Třetí dávka ale ochranu znovu navyšuje už zhruba po týdnu.

Politici současné i budoucí vládní koalice, ale také například Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) proto očkování třetí dávkou doporučují. Je vhodné ji podat po pěti měsících. V současné době má pět měsíců po druhé dávce asi 3,7 milionu lidí a třetích dávek bylo dosud podáno jen 1,44 milionu.

Témata:  očkování zubaři Adam Vojtěch (ANO)

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.