reklama

Do Sněmovny by se podle něj dostalo ještě SPD se ziskem deset procent, hnutí Přísaha se šesti procenty a KSČM s pěti procenty. Vládní ČSSD by skončila pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých mandátů, uvedla agentura Kantar CZ.

Od jejího posledního průzkumu v červnu posílilo vládní hnutí ANO o šest procentních bodů, naopak koalice Pirátů a STAN ztratila tři procentní body a koalice Spolu 2,5 procentního bodu. Podle analytika agentury Kantar CZ Ondřeje Ryboně hnutí ANO premiéra Andreje Babiše posiluje s odezněním kritické situace kolem epidemie onemocnění covid-19.

Poslední průzkum se uskutečnil od 2. do 13. srpna a zúčastnilo se ho 913 lidí. Autoři průzkumu upozorňují na to, že statistická chyba činí jeden až 3,5 procentního bodu.

Pokud by strany kandidovaly samostatně zvítězilo by podle průzkumu Kantar CZ opět hnutí ANO se ziskem 26,5 procenta. Druzí Piráti by dostali 12 procent a třetí ODS 11,5 procenta hlasů. Pro STAN by se rozhodlo 10,5 procenta voličů, pro SPD 9,5 procenta. Kolem pětiprocentní hranice se pohybují Přísaha, TOP 09, KSČM a lidovci. Vládní sociální demokraté jsou i v tomto stranickém volebním modelu pod pěti procenty se ziskem 3,5 procenta.

V tomto týdnu zveřejnila aktuální volební model také agentura STEM pro CNN Prima News. Podle něj by volby v srpnu vyhrálo také hnutí ANO se ziskem 31,1 procenta hlasů. Koalice Spolu by měla 21,7 procenta, pro koalici Pirátů a STAN by se rozhodlo 18,7 procenta voličů. Do Sněmovny by se podle tohoto průzkumu dostaly ještě SPD a KSČM.

reklama