Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby 2020: ANO vyhrálo v deseti krajích, dva má STAN, jeden ODS

Volby, ilustrační foto

Hnutí ANO vyhrálo letošní krajské volby v deseti regionech ze 13. Reálně ale hrozí, že hejtmanů získá podobně jako před čtyřmi lety mnohem méně. Ve Středočeském kraji vyhrálo hnutí STAN, v Libereckém kraji stejně jako před čtyřmi lety Starostové pro Liberecký kraj (SLK) a v Královéhradeckém kraji koalice ODS, STAN a Východočechů.

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše neobhájilo vítězství ve středních Čechách a v Královéhradeckém kraji. Premiérově ale vyhrálo v Jihočeském kraji a na Vysočině. V těchto regionech byla před čtyřmi lety první ČSSD. Hnutí ANO poprvé zvítězilo také ve Zlínském kraji, kde v roce 2016 vyhrála KDU-ČSL.

Babišovo ANO obhájilo vítězství v Moravskoslezském, Ústeckém, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském, Karlovarském a Jihomoravském kraji.

Před čtyřmi lety vyhrálo ANO v devíti krajích, ČSSD ve dvou, KDU-ČSL v jednom a SLK rovněž v jednom. Babišovo hnutí ale dokázalo volební vítězství proměnit jen v pět hejtmanských křesel. Totéž by mu ve vítězných regionech s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje mohlo čistě teoreticky hrozit i nyní. Někde už mají koalice bez ANO reálné obrysy.

V několika krajích, kde ANO vyhrálo, se už ostatní strany dohadují na koalici bez něj. Například v Pardubickém kraji se už strany současné koalice bez ANO dohodly na jejím pokračování. V Jihomoravském kraji se jedná o koalici KDU-ČSL, Pirátů, ODS a STAN.

Po sečtení 90 procent senátních okrsků dnes postupovali do finále kandidáti ANO a Starostů v deseti obvodech. Adepti STAN a SLK vítězili v osmi z 27 obvodů, zástupci ANO ve třech. Kandidáti ODS byli na prvních dvou postupových místech v devíti obvodech, z toho v pěti na prvním místě. Zástupci KDU-ČSL se prosadili v šesti obvodech, v polovině z nich vítězili.

ČSSD, která obhajovala deset křesel, měla šanci znovu získat nejvýše polovinu z nich. Do finálového kola postupovali také tři kandidáti TOP 09, dva adepti Pirátů a oba senátoři z hnutí Senátor 21.

KSČM, SDP ani Trikolóra se neprosadily, neuspěli ani bývalí ministři včetně předsedy senátní ústavní komise Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Vyplývá to z průběžných výsledků hlasování, které byly zveřejněny na volebním webu. Volební účast podle průběžných výsledků hlasování přesáhla 36 procent.

Témata:  volby Krajské volby senátní volby Hnutí ANO Starostové a nezávislí ODS Sociální demokracie (SOCDEM) Jiří ml. Dienstbier KSČM