reklama

Na ústní dotazy poslanců dnes odpovídala ministryně financí Alena Schillerová, ministr zdravotnictví Petr Arenberger (oba za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Na prázdné židle členů vlády poukazoval také nezařazený Lubomír Volný. "Je neuvěřitelné, že v období největší krize, kterou osobně pamatuji, si vláda včetně ministra zdravotnictví zřejmě domlouvá svoje kšeftíky, místo toho, aby přišla a postavila se před své poslance," řekl.

Interpelace ale nepřilákaly ani řadu poslanců. K hlasovacímu zařízení jich bylo v sálu přihlášeno zhruba mezi desítkou a dvěma desítkami.

Stížnosti na nepřítomnost členů vlády nejsou ve Sněmovně ničím novým. Již v březnu 2008 avizoval tehdejší předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), že se obrátí na tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) s výzvou, aby místopředsedové vlády chodili na schůze. Podle tehdejších pravidel musel být přítomen alespoň jeden vicepremiér. Tehdejší místopředseda vlády a pozdější premiér Petr Nečas (ODS) tenkrát označil Vlčkovu žádost za nesmyslnou, protože vychází z hloupého usnesení Sněmovny. Podle nynějších pravidel stačí přítomnost pouze řadového člena vlády.

reklama