Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Všichni jsme uprchlíci? Odborník se vysmál rasistům

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Není tajemstvím, že někteří lidé nemají rádi osoby jiné barvy pleti, víry či národnosti. Podle biologa Marka Váchy ale k rasismu neexistuje jediný důvod. Všichni jsme totiž Afričani.

"Přečtení genomu člověka přineslo několik velmi dobrých zpráv. Jedna z nich je ta, že rasismus nemůžete obhajovat biologicky," řekl Českému rozhlasu molekulární přírodovědec a teolog Marek Vácha, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Tvrdí, že svým způsobem jsme všichni Afričani, protože světlá pleť je poměrně nedávná mutace. "Ukazuje se, že barva kůže je poměrně nedávná mutace a Veverčák s Kopčemem byli pravděpodobně černoši... A naše pramáti Eva byla černoška se vším všudy... Takže pod naší kůží, ať je jakékoliv barvy, jsme v podstatě všichni Afričani, a také těla vypadají úplně stejně... Rasismus je tak biologicky neobhajitelný," dodal.

Expert tvrdí, že představa mulitregionálního modelu spočívala v tom, že kdysi dávno Homo erectus vycestoval z Afriky a různé populace po světě dlouhá období vyrůstala izolovaně. "Takže se může mluvit o jiném druhu člověka, což otvírá dveře pro rasismus," uvedl. To se ale podařilo vyvrátit.

"Dnes je všeobecný konsenzus, že všichni lidé na planetě pocházejí z poměrně malé populace, která z Afriky vycestovala asi před 150 tisíci lety a osídlila celý svět... Takže všech 7 miliard lidí jsme vlastně bratranci a sestřenice," doplnil.

Člověk je ale navzdory genetice osobou, která je zodpovědná za své jednání. Sám se tedy rozhoduje co bude dělat a jak bude jednat. 

"Další dobrou zprávu, kterou sekvenování genomu člověka přineslo, je zjištění, že neexistuje žádný „zlatý standard" člověka. Prostě různé populace mají různé varianty genomu a nemůžeme říci, která je lepší nebo horší. Není tedy žádný ideální člověk podle platónské představy," uvedl pro Rozhlas odborník.

Témata:  lidé uprchlíci

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy