O tom, že kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) musí revidovat programové prohlášení, hovořili zástupci vlády už dříve. Zdůvodňují to dopady ruské invaze na Ukrajinu a energetické krize, které nebylo možné v době vzniku programového prohlášení předpokládat.

"Programové prohlášení nejprve vyhodnotíme, provedeme na všech ministerstvech vyhodnocení. Na základě toho proběhne koaliční jednání, aby se zohlednila realita v době války na Ukrajině a drahých energií. Potom bude nové programové prohlášení," řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Nemyslí si, že je potřeba znovu předstupovat před poslance s žádostí o důvěru. Vedlo by to podle něj jen ke ztrátě dalšího jednacího dne.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) předložila v listopadu vládě návrhy na ozdravení veřejných rozpočtů. Cílí na snížení výdajů i zvýšení příjmů. Náměty NERV rozpracovávají politicko-odborné týmy. Premiér Petr Fiala (ODS) k tomu dříve ČTK sdělil, že skupina má za úkol v prvním čtvrtletí příštího roku přijít s konkrétními návrhy, jak snížit schodek rozpočtu nejméně o 70 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že se zvažuje například revize dvou snížených sazeb daně z přidané hodnoty (DPH).

NERV také například doporučuje kvůli zvládnutí vysokých schodků rozpočtu a zadlužení zkrátit a snížit rodičovský příspěvek. Aktuálně činí celkem 300.000 korun a je možné ho vybrat do potomkových čtyř let. Lidovci i Piráti jsou proti snížení příspěvku, druhá jmenovaná strana naopak chce příspěvek zvýšit a zavést jeho valorizaci. Zkrácení možnosti pobírání rodičovské do tří let dítěte se nebrání.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku prosince uvedl, že chce příští rok ve vládní koalici jednat o zvýšení rodičovské. Podle vývoje rozpočtu ho bude navrhovat.