Kandidát na ministra zdravotnictví příští vlády Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve řekl, že nesouhlasí s povinným očkováním podle věku, u profesí bude záležet na stanovisku profesní organizace.

Vojtěch navrhl povinné očkování pro zdravotníky včetně studentů medicíny, zdravotnických škol a ostatních zaměstnanců zdravotnických zařízení. Platit by měla povinnost také pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.

Ministerstvo předložilo vyhlášku v pátek Legislativní radě vlády. Její komise pro správní právo podle Vojtěcha sdělila dílčí technické připomínky, které ministerstvo zapracuje. "Z hlediska obsahu, že by kolegové řekli, že vyhlášku takto není možné vydat, to nezaznělo," doplnil.

Proti povinnému očkování lidí nad 60 let se postavila i Česká vakcinologická společnost. Podle ní to není spravedlivé vůči této věkové skupině. "Jsme přesvědčeni o tom, že je to správná cesta i vzhledem ke statistikám. Vidíme, že zejména lidé v tomto věku končí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče. Tam musíme zaměřit svou snahu, abychom zabránili dalšímu opětovnému přehlcení nemocnic," uvedl Vojtěch.

Dokončené očkování má 82 procent lidí starších 60 let, neočkovaných je skoro půl milionu lidí tohoto věku. Z profesních skupin jsou nejvíce očkovaní vojáci a lékaři, kde je proočkovanost více než 85 procent. Do září bylo očkováno 78 procent zdravotních sester, u pracovníků sociálních služeb se odhaduje podíl očkovaných na 65 procent. Policistů a hasičů jsou očkovány zhruba tři čtvrtiny, jejich zástupci vyjádřili obavy, že by povinnost mohla vést k odchodům ze služby.

"To, jestli nová vláda, nový ministr zdravotnictví rozhodne jinak, bude jeho odpovědnost," dodal Vojtěch. Podle něj je povinné očkování cesta, kterou půjde většina Evropy, což v poslední době deklarovali například zástupci Rakouska či Německa.

Vyhláška doplňuje zákon o ochraně veřejného zdraví, který povinné očkování zavádí. Vypočítávají se v ní další nemoci, proti kterým se obyvatelé ČR očkují povinně. Je to 11 nemocí, proti nimž se vakcíny podávají většinou v dětském věku, například spalničky, tetanus nebo dětská obrna.

Také u dalších nemocí vyhláška už počítá s očkováním některých profesí. Například složky integrovaného záchranného systému se očkují proti žloutence typu A a B, žloutence B také zdravotníci vybraných oborů, stomatologové nebo zaměstnanci domovů pro seniory a azylových domů.