Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výskyt invazivního pneumokokového onemocnění loni klesl asi o polovinu

lékaři
lékaři
Foto: Pixabay

Výskyt invazivního pneumokokového onemocnění loni v důsledku pandemie covidu-19 klesl asi o polovinu na 247 případů. Zemřelo 42 lidí, polovina byla ve věku nad 65 let. Vyplývá to z informací, které ve své zprávě zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Případů tohoto onemocnění i úmrtí bylo loni nejméně minimálně od roku 2010.

V roce 2019 SZÚ evidoval 483 případů vážných pneumokokových onemocnění, loni to bylo o 236 méně. Pokles počtu hlášených pneumokokových nákaz pokračuje podle SZÚ do současnosti. "Tato situace může mít mnoho příčin - nošení roušek a respirátorů, domácí karanténa dětí i dospělých, absence návštěv u lékařů, nadbytečné užívání antibiotik nebo z důvodu nevyšetřování pneumokoků u pacientů," píše se ve zprávě, pod kterou je podepsaná Jana Kozáková z laboratoře pro streptokokové nákazy SZÚ.

Nejvíce nemocných, a to 119, bylo podobně jako v minulých letech ve věkové skupině nad 65 let, tvořili téměř polovinu loňských případů. Více než třetina případů pneumokokových nákaz loni připadla na lidi ve věku od 40 do 64 let. Před nákazou chrání očkování, pro kojence je za určitých podmínek zdarma. Hrazené ze zdravotního pojištění ho mají také lidé nad 65 let.

Bakterie pneumokoka, která se podobně jako chřipka šíří vzduchem při kýchání či prskání, napadá zejména lidi se sníženou imunitou. Ohroženy tedy jsou nejmenší děti, jejichž obranyschopnost není ještě plně vyvinuta, a senioři, protože funkčnost imunitního systému s věkem klesá. Vyskytuje se běžně v ústech, v nosu či nosohltanu. U zdravých lidí nemusí podle lékařů způsobit žádné onemocnění, ale při oslabení imunity třeba v důsledku virózy může být i příčinou velmi závažných nemocí, jako je otrava krve, těžký zápal plic či meningitida, tedy zánět mozkových blan.

 

Témata:  nemoci lékaři

Související

Aktuálně se děje

11:14

Pohár trpělivosti přetekl. Čína podnikne tvrdá protiopatření

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.