"Rodiče by mohli začít čerpat vyšší podporu u dětí narozených po 1. lednu 2024 včetně," uvedl Jurečka pro server Seznam Zprávy. Zároveň potvrdil, že navýšení se má týkat i dvojčat. Jejich rodiče by nově dostávali 525 tisíc místo současných 450 tisíc korun.

Vicepremiér během minulého týdne webu iDnes.cz prozradil, že existuje základní dohoda ohledně úpravy parametrů příspěvku. Schválena má být na některém z chystaných jednání Fialovy vlády. Ministr zdůraznil, že zkrácení čerpání neznamená, že rodič nebude moci zůstat doma s dítětem do čtyř let.

Ministr předloží návrh vládě, následně ho ještě musí schválit parlament. Předsedové poslaneckých klubů stran pětikoalice mají vše probrat s poslanci už v tomto týdnu.

Rodičovský příspěvek je dávkou rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič může volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do vyčerpání celkové částky, která v současnosti činí 300 tisíc korun. V případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 a více dětí narozených současně, má rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 450 tisíc korun.