reklama

Novou variantu dosud zachytili v nejméně 38 z 53 zemí evropského regionu, do kterého WHO započítává Rusko, Turecko a bývalé země Sovětského svazu. V Portugalsku, Dánsku a Británii už jde o převládající variantu.

"Vidíme, že se blíží další bouře," řekl Kluge. "Řádově během týdnů bude omikron dominovat v dalších zemích regionu a bude už beztak napjaté zdravotnické systémy posouvat dále k jejich limitům," varoval.

Z dat WHO vyplývá, že v evropské oblasti v uplynulých týdnech přibylo v přepočtu na obyvatele nejvíce nových případů koronavirové infekce na světě.

V 89 procentech případů zachycených v rané fázi šíření omikronu nákazu provázely běžné příznaky covidu-19, jako je kašel, bolest v krku a horečka, uvedl Kluge. Velkou část nakažených tvoří lidé mezi 20 a 30 lety, kteří se nakazili v práci nebo při společenských akcích.

"Už jenom prostý obrovský počet nově nakažených by mohl vést k nárůstu počtu hospitalizovaných a k rozsáhlému narušení fungování zdravotnictví a dalších kriticky důležitých služeb," řekl Kluge a vyzval lidi, aby se nechali očkovat proti covidu-19, a ty naočkované, aby si přišli pro posilující dávku a aby omezili kontakty s druhými.