České předsednictví zahájí společné zasedání české vlády a Evropské komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes po jednání kabinetu uvedl, že jednotlivé pracovní skupiny budou prezentovat členům komise své priority. Česko podle něj čeká spousta výzev na domácí i evropské scéně. Vláda je připravena předsednictví zvládnout důstojně, míní.

Večer se uskuteční Koncert pro Evropu, na němž Česká filharmonie zahraje Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu Pragu a Brahmsův první klavírní koncert.

Z vedení Sněmovny potvrdili účast na pátečním programu předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a místopředsedové Věra Kovářová (STAN), Olga Richterová (Piráti), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Jana Mračková Vildumetzová a Karel Havlíček (oba ANO). Horní komoru budou reprezentovat předseda Miloš Vystrčil (ODS) a první místopředseda Jiří Růžička z klubu STAN.

Dále se zúčastní například šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek, předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný, zastoupení budou mít i kluby ODS a TOP 09. Senátorský klub ODS bude reprezentovat jeho šéf Zdeněk Nytra, účast potvrdil i zástupce lidoveckého klubu.

Akci nevynechají ani čtyři předsedové parlamentních výborů spojených se zahraniční a evropskou politikou. Zúčastní se lídři sněmovního evropského a zahraničního výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Marek Ženíšek (TOP 09) a šéfové senátních výborů pro záležitosti EU David Smoljak (STAN) a pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý).

V podvečer zahájí v Klášterních zahradách výstavu Dospěli jsme v EU ministr Bek. Putovní expozice ČTK vznikla při příležitosti oslav 18 let členství České republiky v EU, v průběhu předsednictví se bude přesouvat po všech krajích. V Litomyšli zůstane tři týdny.

Do Litomyšle nedorazí šest eurokomisařů, mimo jiné šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Nepřijedou také komisař zodpovědný za rozpočet Johannes Hahn, za téma rozšíření Olivér Várhelyi, za mezinárodní partnerství a rozvoj Jutta Urpilainenová či za vzdělání a kulturu Mariya Gabrielová.

reklama