reklama

Benzin se stejně jako v předchozím týdnu prodával za 38,85 Kč za litr. Nafta zlevnila o deset haléřů na 39,31 Kč za litr. Data přinesl ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého bude zlevňování pohonných hmot v příštích sedmi dnech výraznější. Cena se může snížit až o 50 haléřů za litr.

Podle CCS činila průměrná říjnová cena pohonných hmot 40,30 Kč za litr, byla tak o 35 haléřů vyšší než v září. Paliva zdražila především v průběhu léta, kdy průměrná srpnová cena byla o více než tři koruny vyšší než ta červencová.

Cena tuny velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu nyní odpovídá úrovni 19 300 korun. Když tolik koncem července stála naposledy, prodávala se nafta za asi 33 korun za litr. Podle Kovandy tak stále existuje výrazný prostor pro postupné zlevnění nafty i benzinu až o několik korun.

Ropa Brent poprvé od července zlevnila pod 80 dolarů za barel kvůli slabším ekonomickým datům z Číny, přičemž obchodníci s ropou se obávají slabší poptávky. Opadají zároveň obavy z rozšíření války v Izraeli. Pokud by k němu přece jen došlo, ropa a paliva by zřejmě výrazně zdražily.