Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z pohonných hmot v Česku zlevnila v posledních dnech jen nafta

Čerpací stanice
Čerpací stanice
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Zlevňování pohonných hmot v Česku se v uplynulých sedmi dnech v podstatě zastavilo, jen nepatrně zlevnila nafta. V dalších dnech by se ceny paliv mohly snížit výrazněji, klesá totiž cena ropy.

Benzin se stejně jako v předchozím týdnu prodával za 38,85 Kč za litr. Nafta zlevnila o deset haléřů na 39,31 Kč za litr. Data přinesl ekonom Lukáš Kovanda, podle kterého bude zlevňování pohonných hmot v příštích sedmi dnech výraznější. Cena se může snížit až o 50 haléřů za litr.

Podle CCS činila průměrná říjnová cena pohonných hmot 40,30 Kč za litr, byla tak o 35 haléřů vyšší než v září. Paliva zdražila především v průběhu léta, kdy průměrná srpnová cena byla o více než tři koruny vyšší než ta červencová.

Cena tuny velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu nyní odpovídá úrovni 19 300 korun. Když tolik koncem července stála naposledy, prodávala se nafta za asi 33 korun za litr. Podle Kovandy tak stále existuje výrazný prostor pro postupné zlevnění nafty i benzinu až o několik korun.

Ropa Brent poprvé od července zlevnila pod 80 dolarů za barel kvůli slabším ekonomickým datům z Číny, přičemž obchodníci s ropou se obávají slabší poptávky. Opadají zároveň obavy z rozšíření války v Izraeli. Pokud by k němu přece jen došlo, ropa a paliva by zřejmě výrazně zdražily.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy