Cizinecké policii se od počátku konfliktu přihlásilo 262.673 lidí, ve čtvrtek jich přibylo 1555. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky zhruba třetina.

Nejvíce běženců zůstává v Praze, podle aktuálních statistik zde pobyt nahlásilo 82.769 uprchlíků. Hlavní město se delší dobu potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. V příštích dnech by mělo v pražských Malešicích na pozemku České pošty vyrůst druhé stanové městečko pro uprchlíky. Bude mít kapacitu 150 lidí, stejně jako první, které už stojí v Troji. Městečko v Malešicích má sloužit zejména pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku.

Rakušan v úterý po jednání s hejtmany řekl, že v České republice pobývá zhruba 75 až 80 procent z 350.000 uprchlíků, kteří se zde do té doby registrovali. Data podle něj vycházejí z pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností různých velikostí.

Průzkum podle Rakušana ukázal, že 20 procent uprchlíků se zcela jistě nenachází na svých původně daných adresách. U deseti procent není úplně jisté, kde nyní jsou a ministerstvo to dále zjišťuje. Vnitro bude podle něj zjišťovat ještě přesnější čísla, využije k tomu počty vydaných dávek a zejména zápisy dětí do škol. Bude zkoumat, kde Ukrajinci pracují, na jak dlouho mají pracovní smlouvy či jak dlouho chtějí v Česku zůstat.

Vláda ve středu do konce června prodloužila nouzový stav, který byl vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Vládní představitelé zdůrazňují, že nynější nouzový stav na rozdíl od jeho trvání při koronavirové krizi nijak neomezuje české obyvatele. Je potřebný kvůli ubytovávání uprchlíků i kvůli naplňování zásobníků plynu.